Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Археолозите открија повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни и раскошна зграда во храмот на фараонот Рамзес II во Абидос, Египет.

Наодите, лоцирани приближно 430 километри јужно од Каиро, датираат од период кој се протега околу 1.000 години, од Шестата династија до херојското доба, со што некои од наодите се стари над 4.300 години.

Покрај главата на древен овен, археолозите од Универзитетот во Њујорк открија група мумифицирани кучиња, диви кози, крави, елени и ноеви.

Се верува дека мумифицираните останки биле оставени таму во чест на Рамзес II. околу 1.000 години по неговата смрт, објави египетското Министерство за туризам и антиквитети.

Се верува дека овните и другите животни би биле користени како жртви за време на обожавањето на овните во Абидус за време на периодот на Бипидус, вели д-р Самех Искандар, шеф на мисијата.

Покрај богатството од животински остатоци, археолошкиот тим откри и „огромна зграда“ со ѕидови дебели приближно пет метри кои датираат од Шестата династија на Старото Кралство. Зградата содржела бројни статуи, остатоци од дрвја, кожни чевли, облека и папируси.

Откритието би можело да помогне „да се обнови чувството за древниот пејзаж на Абидос пред изградбата на храмот Рамзес II“, изјави Искандар за Reuters.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Вести

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Read more

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе