Откриени спецификациите на Pixel Tablet на Google

Google ќе го претстави својот Pixel Tablet на својата I/O конференција, а во пресрет на тој настан беа откриени спецификациите и цената на овој таблет компјутер.

Детали за Pixel Tablet се појавија на јапонската верзија на Amazon, откривајќи дека ќе биде уред од 11 инчи напојуван од процесорот Tensor G2 на Google, поврзан со 8 GB RAM и до 256 GB внатрешна меморија.

Корисниците ќе имаат на располагање LCD екран со резолуција од 2.560 x 1.600 пиксели и осветленост од 500 нита, додека батеријата на таблетот ќе нуди до 12 часа гледање видеа. Исто така, уредот ќе поддржува USI 2.0 молив. На предната и задната страна ќе има камери од 8 MP, а уредот е опремен со четири звучници, три микрофони и USB-C порта за полнење. Се наведува и дека ќе го поддржува мрежниот протокол Wi-Fi 6.

Продажбата треба да започне на 20 јуни, а основниот модел со 128 GB внатрешна меморија во Европа ќе чини 600 евра.

Google првпат го најави Pixel Tablet со Android на I/O конференцијата минатата година, а треба да доаѓа со безжичен док кој ќе функционира како станица за полнење и звучник. На овој начин таблетот ќе може да се користи како „паметен екран“.

Се очекува уредот да биде достапен во четири бои покрај веќе познатите комбинации зелено/црно и беж/бело. Се шпекулира дека би можеле да видиме и розова варијанта.

Покрај Pixel Tablet, Google во среда би требало да ги претстави и Pixel Fold и пристапниот Pixel 7a, а можеби и да ги најави претстојните телефони Pixel 8 и Pixel 8 Pro.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Хардвер

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе

Дали вирусите во древните египетски мумии може да предизвикаат „чума“ денес?

Читај повеќе

Пробиени 10 милијарди лозинки: Дали вашата е меѓу нив?

Читај повеќе