Откриено зошто Роналдо го блокирал Transfermarkt на Instagram

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо минатиот март ја блокираше реномираната страница Transfermarkt на Instagram, специјализирана за трансфери и вредности на играчите, а сега пристигна и објаснувањето на популарниот портал за тоа што се случило.

Откако ги собраа единаесетте играчи со највисока пазарна вредност кои ги претставува агентот Жорже Мендеш, профилот на Transfermarkt додаде порака која гласи:

„Не можеме да го тагнеме Кристијано затоа што нѐ блокираше откако ја виде неговата пазарна вредност.

Сега, одговорните за веб-страницата, во изјава за The Athletic го објаснија „конфликтот“ со Португалецот.

„После тоа, составивме листа од 10 играчи, на возраст од 33 години и повеќе, и тој беше на првото место, но ни рече дека треба да вреди многу повеќе. Прво испрати порака до нашите колеги на социјалните мрежи“, вели Кристиан Шварц.

„Тие му одговорија, му објаснија зошто ја има таа вредност и му рекоа: 'Од луѓето во твојата возрасна група, ти си убедливо број еден'“, додава.

Сепак, одговорот не го задоволи Кристијано, кој како одговор испратил неколку смајлиња и ги блокирал.

„Имаше разлика од 30 или 50 милиони помеѓу него и следниот на списокот, но тој ни испрати неколку смајлиња и нѐ блокираше“, објасни Шварц.

Роналдо, тогаш во Јувентус, всушност беше вториот најскап играч во тимот вреден 75 милиони евра, зад Бернарду Силва од Манчестер Сити со 100 милиони евра.

Нешто повеќе од една година подоцна, Роналдо го напушти клубот од Торино и се врати во Манчестер Јунајтед, а неговата пазарна вредност сега е „само“ 35 милиони евра.

реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Фудбал

Контроверзна одлука: Мбапе сепак останува во ПСЖ

Read more

Ден за фудбалски гурмани: Милан или Интер, Сити или Ливерпул?

Read more

Gazzeta: Готово е, Погба има нов клуб

Read more

Силва му го предаде ФИФА пехарот на Пендаровски

Read more
 

Спорт

Ивановски и Кираџиева победници на второто издание на „Трка на поезијата“

Читај повеќе

Контроверзна одлука: Мбапе сепак останува во ПСЖ

Читај повеќе

Ден за фудбалски гурмани: Милан или Интер, Сити или Ливерпул?

Читај повеќе

Gazzeta: Готово е, Погба има нов клуб

Читај повеќе
  • play_arrow

Силва му го предаде ФИФА пехарот на Пендаровски

Читај повеќе

Тухел го исмеа новиот сопственик на Челси

Читај повеќе

Ѓоковиќ го губи првото место поради одлуката на ATP

Читај повеќе

Бекам уплашен за семејството: Непозната жена тврди дека е мајка на неговата ќерка

Читај повеќе

Ливерпул и Челси влегуваат во борба за Де Лихт

Читај повеќе