Откриено зошто во МНР не ги знаат знамињата

Неколку дена по новата срамна бламажа кога пред странска делегација македонското Министерство за надворешни работи успеа да го згреши знамето на гостите, ширум интернетот се рашири слика со промашено знаме од македонски учебник.

По тој повод објавивме и Час по вексилологија за МНР.

Учебникот е веројатно по географија и на посочената страница се говори за природните одлики на Португалија. Арно ама, наместо знамето на оваа земја, поставено е знамето на соседна Шпанија, знаме кое воопшто не е слично на португалското и човек треба да е навистина вексилолошки глупав за да го промаши.

Она што загрижува е фактот што учебникот со ваква грешка бил пуштен во употреба. Дали воопшто не бил проверен или тие што го проверувале појма си немаат, останува мистерија.

Очигледно во МНР погрешно ги учеле знамињата...

URL
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

#мкфејл

Македонска сообраќајна некултура

Read more

Добар превод

Read more

Маркетинг на годината

Read more

Ни срам, ни перде - како се крадат текстови во македонското новинарство?

Read more
 

Магазин

Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Читај повеќе

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе