Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Отпечатоци од стапала стари 23.000 години се откриени во САД, што покажува дека луѓето се населиле во Северна Америка долго пред крајот на последното ледено доба, покажа студијата објавена вчера.

Ова откритие го помести времето кога првите жители го населиле континентот за илјадници години.

Отпечатоците биле оставени во калта на брегот на одамна исушено езеро, кое сега е дел од пустината во Ново Мексико.

Седимент ги наполнил вдлабнатини создадени од стапалата и се стврднал во карпата, заштитувајќи ги доказите за нашите предци и давајќи им на научниците детален увид во нивните животи.

„Се чини дека многу од стапалките им припаѓаат на тинејџери и деца; големите отпечатоци на возрасни се поретки“, пишуваат авторите на студијата објавена во американското списание Science.

Една од хипотезите на научниците за ова е дека имало поделба на трудот, во која возрасните биле вклучени во квалификувани работи, додека „носењето и пренесувањето“ им било делегирано на тинејџерите.

„Децата ги следеле тинејџерите и заедно оставиле голем број траги.“

URL

Научниците исто така откриле траги од мамути, праисториски волци, па дури и џиновски мрзливци, кои се чини дека биле присутни во исто време кога луѓето го посетувале езерото.

Америка била последниот континент до кој стигнало човештвото.

Со децении, најшироко прифатената теорија беше дека имигрантите во Северна Америка доаѓале од источен Сибир преку копнениот мост - денешниот Берингов теснец. Од Алјаска се упатиле на југ во потрага по попријатна клима.

URL

Археолошките докази, вклучително и врвови од копја што се користеле за убивање мамути, долго сугерираа дека населбата стара 13.500 години била поврзана со таканаречената праисториска култура Кловис именувана по град во Ново Мексико.

Се сметаше за прва цивилизација на континентот и претходник на групите што станаа познати како Индијанци.

Сепак, идејата за праисториската култура на Кловис беше потиснувана во последните 20 години со нови откритија кои покажаа дека првите населби се постари.

Дури и оваа поместена проценка за староста на првите населби не надминува 16.000 години, по завршувањето на таканаречениот „последен глацијален максимум“ - периодот кога ледените покривки биле најраспространети.

Овој настан, кој траел до пред околу 20.000 години, е од клучно значење бидејќи се верува дека со мразот што тогаш покрил голем дел од северните делови на континентот, миграцијата на луѓето од Азија во Северна Америка и пошироко би била многу тешка.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Вести

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Read more

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Read more

Синтетиката во производите за широка потрошувачка се поврзува со рана смрт

Read more

Дали Хелените ја откриле Америка многу пред Колумбо?

Read more
 

Гик

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Читај повеќе
  • play_arrow

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Читај повеќе

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Читај повеќе
  • play_arrow

Синтетиката во производите за широка потрошувачка се поврзува со рана смрт

Читај повеќе

Мicrosoft најави укинување на LinkedIn во Кина

Читај повеќе

Дали Хелените ја откриле Америка многу пред Колумбо?

Читај повеќе

Наскоро ќе се појави никотинска вакцина против корона

Читај повеќе

Леонардо Дикаприо инвестира во одгледување месо во лабораторија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијам Шатнер стана најстариот човек кој бил во вселената

Читај повеќе