СЕРИЈА А 2019/20

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Обвинител во Фудбалската федерација на Италија отвори истрага по коментарите на претседателот на Лацио, Клаудио Лотито, за последниот дуел што го одиграа Јувентус и Интер.

Лотито на 26 април за La Repubblica ја коментираше сезоната во Серија А што беше прекината поради пандемијата со коронавирусот.

„Само еден бод заостануваме зад Јувентус, а тоа е поради натпреварот Јувентус - Интер, кој, ајде ви се молам, сите го гледавте“, изјави тогаш Лотито.

Главна вест во италијанските спортски медиуми денеска е веста за истрагата што беше отворена поради содржината на оваа изјава, па обвинителството побара од Лотито да се изјасни што точно мислел со тоа.

Ако сугерирал дека има некаква неправилност, тогаш тоа треба да се истражи и објасни. А ако не е така, тогаш Лотито би можело да биде казнет за таквиот инсинуирачки коментар.

Јувентус го совлада Интер со 2:0 на натпреварот што се играше пред празни трибини во почетокот на март, откако неколку пати беше одложуван и поместуван поради пандемијата. Головите за Јувентус ги постигнаа Арон Ремзи и Пауло Дибала.

Remote video URL
реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Фудбал

Милан го среди Јуве, бламажа на Лацио

Read more

Времеплов: 46 години од митското финале на Кројф и Бекенбауер

Read more

Камера сними гром како удира во голман

Read more

Вердер избори опстанок во Бундеслигата

Read more

Спорт

  • play_arrow

Милан го среди Јуве, бламажа на Лацио

Читај повеќе

Половина милијарда долари - Патрик Махомс го потпиша најскапиот договор во историјата на спортот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 46 години од митското финале на Кројф и Бекенбауер

Читај повеќе
  • play_arrow

Камера сними гром како удира во голман

Читај повеќе

НХЛ и здружението на играчи се согласија за планот за продолжување на сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Вердер избори опстанок во Бундеслигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Автогол му ја донесе победата број 200 на Мурињо

Читај повеќе

АТП со важна промена во системот за рангирање

Читај повеќе

Кој ќе го купи Милинковиќ-Савиќ на попуст?

Читај повеќе