Ова е најскапиот автомобил на светот

На приватна аукција за десет одбрани колекционери која се одржа во музејот на Mercedes во Штутгарт, Mercedes Silver Arrow 300 SLR Uhlenhaut Coupe достигна цена од неверојатни 142 милиони долари.

Mercedes Silver Arrow 300 SLR Uhlenhaut Coupe  е спортски автомобил кој бил произведен во само два примероци, а продадениот примерок бил последен пат виден во јавноста пред десетина години на Фестивалот на брзината во Гудвуд, кога го прикажале Сер Џеки Стјуарт и Мика Хакинен.


Купувачот ќе остане анонимен, а на сајтот на музејот стои известување дека музејот ќе остане затворен за јавноста до 15. мај.

До сега, најскапиот автомобил на светот беше Ferrari 250 GTO од 1962 година, кој во 2018 година постигна цена од 48 милиони долари.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Авто новости

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Read more

Дебитираше новиот Peugeot 408

Read more

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Read more

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Read more
 

Автомобили

  • filter

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дебитираше новиот Peugeot 408

Читај повеќе

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Читај повеќе
  • filter

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Читај повеќе

Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најчудни дизајни на автомобили во историјата

Читај повеќе

Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Читај повеќе

Како да се намали потрошувачката на гориво додека цените вртоглаво растат?

Читај повеќе

Фабрички податоци за потрошувачката на гориво – реалност или заблуда?

Читај повеќе