Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Поминаа три години откако Ferrari го замени моделот California T со моделот Portofino, а сега овој grand tourer доби и подобрена верзија.

Под редизајнираната каросерија има значајни промени, меѓу кои и новоразвиениот осумстепен автоматски менувач.

За првпат еден кабриолет на Ferrari коисти осумстепен менувач кој има 20% помал модул на квачилото со 35% поголем пренос на вртежниот момент во однос на оној што го замени.

3,9-литарскиот твин-турбо V8 мотор на Ferrari развива дополнителни 20 коњски сили, така што сега испорачува 612 КС и максимален вртежен момент од 760 Nm.

Portofino M забрзува од 0 до 100 км/ч за 3,45 секунди, а до 200 км/ч стигнува за 9,8 секунди. Максималната брзина изнесува 320 км/ч.

Ова е прв модел на Ferrari претставен онлајн. Доаѓа со визуелни промени кои го прават неговиот изглед поагресивен.

По желба на купувачот може да се испорача и со функција за ладење и греење на седиштата, како и низа напредни  помошни системи за возачот.

По Portofino M, до крајот на годинава ќе видиме уште еден модел од Ferrarija, а неговиот идентитет засега уште е мистерија.

Remote video URL
Тагови
реклама

Од отворањето на градинките досега - 15 заразени деца и 44 вработени

Read more

Даниел Крег повеќе нема да биде Џејмс Бонд: Кој ќе го замени?

Read more
Фејл компилација - неписменост и други проблеми

Фејл компилација - неписменост и други проблеми

Read more
Како најлесно да ја исчистите белата гума на патиките?

Како најлесно да ја исчистите белата гума на патиките?

Read more

Авто новости

Една рата за него е колку цел нов автомобил - што може да купите наместо Koenigsegg Trevita?

Read more

Кога веќе нарачуваш специјален Rolls Royce, направи го ваков

Read more

Вистински Бетмобил: Bugatti Bolide „лета“ со 500 на саат

Read more

Како да не се од оваа планета – Alfa Romeo ѕверки вредни 20 милиони долари

Read more

Автомобили

Една рата за него е колку цел нов автомобил - што може да купите наместо Koenigsegg Trevita?

Читај повеќе
  • filter

Кога веќе нарачуваш специјален Rolls Royce, направи го ваков

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е првиот легален летечки автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

И Harley има нов електричен велосипед

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Вистински Бетмобил: Bugatti Bolide „лета“ со 500 на саат

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како да не се од оваа планета – Alfa Romeo ѕверки вредни 20 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

Ова е освежениот Jaguar E-Pace

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставена новата Škoda Fabia

Читај повеќе

Гиганти на иднината: BMW и Alibaba стануваат партнери

Читај повеќе