Ова е последен Мундијал со извлекување групи: Следува револуција

Почнувајќи од следното Светско првенство на ФИФА, кое ќе се одржи во Мексико, САД и Канада во 2026 година, ФИФА планира да воведе пенали во случај натпреварите во групата да завршат нерешено. Ова го открива доверливиот британски The Athletic. Победникот од пенал серијата ќе добие бонус.

Дури има и варијанта пенали да се изведуваат пред почетокот на секој натпревар во групата, за да нема потенцијален договор меѓу репрезентациите, бидејќи може да биде ситуација одреден резултат да оди во корист на двете селекции, со што ќе се елиминира трета репрезентација во групата“, пишува The Athletic.

На следното СП првпат ќе играат дури 48 репрезентации, што е зголемување за 50 проценти во однос на досегашниот број на учесници. За четири години репрезентациите ќе бидат поделени во 16 групи со по три селекции. Двајцата првопласирани од секоја група ќе одат во нокаут фазата. Марко ван Бастен, познатиот голгетер и директор за технички развој на ФИФА, се залага за воведување на ваква пенал серија за полесно да се одлучува за конечниот пласман во групите.

URL

Причина се групите со по три репрезентации

„Пеналите навистина може да бидат опција за турнири со групи од три екипи каде што играте против двајца противници. Затоа што постои голем ризик сите три тима да завршат изедначени по бодови и голови“, изјави Ван Бастен за германски Bild.

Од The Athletic истакнуваат дека е можно ФИФА да го промени системот на натпреварување на Светското првенство во 2026. Во тој случај 48-те репрезентации би биле поделени во 12 групи со по четири селекции. Пласман во нокаут фазата би добиле двете најдобро пласирани репрезентации од секоја група. Во осминафиналето би оделе и осумте најдобри третопласирани екипи. Во тој случај, ФИФА размислува да воведе пенали во случај на реми.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Фудбал

Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Read more

Саудиски принц богато ги награди фудбалерите на Ал Хилал за пласманот во финалето на СКП

Read more

Кој е Доменико Тедеско, новиот селектор на Белгија?

Read more

Хрватскиот фудбал во црно: Почина Чиро Блажевиќ

Read more
 

Спорт

Лејкерс се зезнаа – добија играч што го отпуштија во 2017 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Читај повеќе

Саудиски принц богато ги награди фудбалерите на Ал Хилал за пласманот во финалето на СКП

Читај повеќе

Повеќе спортисти загинаа во земјотресот, фудбалерот Атсу сè уште заробен под урнатините

Читај повеќе

Кој е Доменико Тедеско, новиот селектор на Белгија?

Читај повеќе

Хрватскиот фудбал во црно: Почина Чиро Блажевиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои фудбалски клубови се основани од цркви или религиозни групи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше отворањето на ЗОИ во Сараево во 1984?

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн одржа говор за плачење откако го сруши рекордот на Карим

Читај повеќе