Ова се најбезбедните автомобили во Европа

Новата Mazda CX-30, Mercedes GLB и Ford Explorer се единствените модели кои добија по 5 ѕвездички во најновите тестирања на Euro NCAP, независно тело што врши проценка на безбедноста на возилата во Европа.

Mazda доби најдобар резултат досега во категоријата заштита на возрасни патници – 99%. SUV моделот на јапонската автомобилска компанија исто така доби максимални бодови и на тестирањата за страничен удар и на симулацијата за страничен удар во дрво.

„Ова навистина е импресивен модел. Во случај на несреќа има многу малку места што се побезбедни од предните седишта на Mazda CX-30“, изјави Метју Ејвери од компанијата што ги спроведува NCAP тестовите.

CX-30 доби резултат од 86% за заштита на деца, 80% за ранливи учесници и во сообраќајот и 77% за безбедносни функции.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Авто новости

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Read more

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Read more

Автомобили

 • play_arrow
 • filter

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
 • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
 • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
 • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
 • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе