Ова се најбезбедните автомобили во Европа

Новата Mazda CX-30, Mercedes GLB и Ford Explorer се единствените модели кои добија по 5 ѕвездички во најновите тестирања на Euro NCAP, независно тело што врши проценка на безбедноста на возилата во Европа.

Mazda доби најдобар резултат досега во категоријата заштита на возрасни патници – 99%. SUV моделот на јапонската автомобилска компанија исто така доби максимални бодови и на тестирањата за страничен удар и на симулацијата за страничен удар во дрво.

„Ова навистина е импресивен модел. Во случај на несреќа има многу малку места што се побезбедни од предните седишта на Mazda CX-30“, изјави Метју Ејвери од компанијата што ги спроведува NCAP тестовите.

CX-30 доби резултат од 86% за заштита на деца, 80% за ранливи учесници и во сообраќајот и 77% за безбедносни функции.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Авто новости

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Read more

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Читај повеќе
  • filter

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Audi A3 G-Tron

Читај повеќе
  • play_arrow

Кршење Lamborghini во првиот трејлер за новите авантури во Top Gear

Читај повеќе