Ова се најпродаваните конзоли на сите времиња: Која е вашата омилена?

Крајот на годината се ближи, па ќе видиме кои конзоли беа најпродавани во 2020 година.

Ова е добра прилика да се потсетиме кои незаборавни конзоли нè одушевуваа низ децениите и ја одбележаа ерата.

Ова е листа на најпродаваните конзоли на сите времиња. Која е вашата омилена?

1. PlayStation 2 (159 милиони примероци)

Наследникот на легендарниот PlayStation се појави во 2000 година и го освои пазарот полн со силна конкуренција како што се Sega Dreamcast, Nintendo GameCube и Microsoft Xbox. Како и да е, никој не можеше да ѝ парира на популарноста на овој бестселер кој го освои пазарот и се искачи на престолот како најпродаваната конзола на сите времиња.

Со повеќе од 3.800 продадени игри во милијарда и пол примероци, „двојката“ ја задржаа својата популарност и по објавувањето на „тројката“, и со тоа станаа една од најдолговечните конзоли која се произведуваше 12 години.

2. Nintendo DS (154 милиони)

Во времето кога излезе (2004 година), Nintendo DS беше вистинска револуција на пазарот на преносни конзоли - имаше два LCD екрани, вграден микрофон и поддршка за безжична конекција што ви овозможи да играте или да комуницирате со повеќе плеери. Покрај оригиналот, се појавија и DS Lite, DSi и DSi XL.

3. Game Boy/Game Boy Color (119 милиони)

Иако претходно имаа успех со нивната серија Game & Watch, Game Boy беше огромен хит. Game Gear, Lynx и TurboExpress се обидоа да земат дел од колачот, па иако беа технолошки супериорни, Game Boy беше потраен, трошеше помалку и што е поважно, имаше одличен избор на видеоигри.

Остатокот од листата го сочинуваат PlayStation 4 (106 милиони), PlayStation (103 милиони), Nintendo WII (102 милиони), PlayStation 3 (88 милиони), Xbox 360 (85 милиони), Game Boy Advance (82 милиони), PlayStation Portable (80 милиони).

реклама

Пробајте нешто ново: Извонредни трикови за незаборавна предигра

Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Read more

Зависност од порнографија: Кои се симптомите и како точно се лекува?

Read more

Прељубниците имаат навики кои ги издаваат: Дали сте ги забележале?

Read more

Гејминг

Бекам ќе заработи од FIFA 2021 повеќе отколку што заработи со Манчестер

Read more

Креаторите на Hitman прават видеоигра за Џејмс Бонд

Read more

Најпотценетата Бетмен игра на сите времиња

Read more

Ладен викенд пред нас, повелете две бесплатни видеоигри

Read more

Гик

Клучни информации за дел од досегашните вакцини против COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Бекам ќе заработи од FIFA 2021 повеќе отколку што заработи со Манчестер

Читај повеќе

Познати нови детали за смартфонот OnePlus 9 Pro

Читај повеќе

Велешка „Брако“ создаде моќна еколошка машина за чистење

Читај повеќе

Никој не го прашува Трамп: Бајден ќе го добие претседателскиот профил на Twitter

Читај повеќе

Зоната на смртта на Монт Еверест контаминирана со микропластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдени телата на господар и слуга кои настрадале во ерупцијата во Помпеја

Читај повеќе
  • play_arrow

Креаторите на Hitman прават видеоигра за Џејмс Бонд

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпотценетата Бетмен игра на сите времиња

Читај повеќе