Ова се навиките на успешните луѓе

Кога последен пат сте успеале да го направите сето она што сте го испланирале претходниот ден?

Ако не можете да се сетите, време е да промените некои навики односно да ги послушате советите на успешните луѓе кои успеваат да ги завршат сите обврски бидејќи знаат како да се организираат.

Утринска рутина

Успешните луѓе го почнуваат денот со позитивни мисли, со омилениот пијалак и со план за тој ден. Тие не размислуваат за работите од минатото и се фокусираат на тековните обврски, не губат драгоцено време размислувајќи за тоа што веќе поминало.

Откако ќе се разбудите, направете план. Направете листа на обврските што треба да ги завршите, наредете ги по приоритет. Обврската што сте ја оставиле од денес за утре нека биде прва на списокот. Поминете го утрото појадувајќи со вашето семејство - истражувањата покажуваат дека само 15 минути поминати со саканите луѓе ќе ве мотивираат да ги завршите сите обврски.

Користете апликации

Успешните луѓе знаат кои апликации и алатки можат да им помогнат во извршување на секојдневните активности и задачи.

Апликацијата која е исклучително корисна е Toggl. Со помош на оваа апликација може да проверите колку време ви треба за да завршите некој проект, како да го организирате времето.

Побарајте ја апликацијата miMind кој ќе ви помогне да бидете поорганизирани и фокусирани. Доколку постојано ги заборавате лозинките, користете ја апликацијата Universal Password Manager, а доколку треба да испратите поголем фајл, користете Dropbox.

Направете план

Пред да заминете на шопинг, направете план за тоа што треба да купите и држете се до него, така ќе заштедите време. 

Вежбајте

Повеќето успешни луѓе вежбаат. Тие знаат дека со дисциплинирано вежбање успешно се борат против стресот и на тој начин го чуваат своето здравје.

Ризикувајте

Преземањето ризици може да доведе до неуспех, но успешните луѓе учат од своите грешки за да станат подобри во тоа што го прават.

реклама
Опасно по живот: Егзотична дестинација во која пропадна туризмот

Опасно по живот: Егзотична дестинација во која пропадна туризмот

Read more
Македонскиот пасош 36. во светот

Македонскиот пасош 36. во светот

Read more
Еден полнач за сите: Apple е против, ЕУ сака да го намали отпадот

Еден полнач за сите: Apple е против, ЕУ сака да го намали отпадот

Read more

Боб Дилан ќе издаде нов албум, прв по осум години

Read more

Живот

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Младата Кристина од Неготино одгледува свилени буби

Read more

Попова Шапка доби Информативно-едукативен Центар и две соларни еко-зони за одмор во две бачила

Read more

„Барај синко, царство доволно големо за твоите амбиции“: Смртта на Александар Велики

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе