Ова се спортовите од кои луѓето најбрзо се откажуваат

А.С.
/ 18.01.2021 / 14:54

Јануари традиционално е месецот со најмногу уплати на членарини во теретаните, студијата за јога и пилатес и други курсеви за физичка активност. Пандемијата можеби ќе го смени тоа, но нема да го смени откажувањето од вежбање пред 1 февруари.

Додека некои избираат да креваат тегови или да трчаат, да се истегнуваат или да вежбаат прецизност, има луѓе кои претпочитаат групни вежби или спортски активности.

Експертите од GolfSupport.com одлучија да испитаат од кои спортови луѓето најбрзо се откажуваат откако ќе се запишат во клуб или група. Испитале 6.435 Европејци со кои спортови се занимавале во минатото и колку недели биле редовни или колку време им требало да престанат да ги играат.

Боксот е на прво место. Во просек, луѓето престануваат да се занимаваат со овој спорт во рок од четири недели. Следи шинти, тимска игра која се игра со палки и топка, претежно во Шкотска. Луѓето губат интерес за овој спорт по пет недели.

Танцот престанува да биде интересен по шест недели, додека за рагби се губи интерес по седум недели вежбање. На петтото место се боречките вештини од кои луѓето се откажуваат по осум недели.

Топ 10 вклучува и харлинг, веслање, хокеј, стрелаштво и лакрос.

GolfSupport.com може да потврди дека интересот за учење јога трае најдолго кај луѓето. Повеќето испитаници „издржале“ 40 недели. Потоа следат фудбал, голф, тенис и нетбол.

Најчестите причини зошто луѓето се откажуваат се недостаток на мотивација, недостаток на време, трошоци за тренирање и опрема, како и повреди, додека главните причини зошто луѓето не се откажуваат од одредена активност се подобрената кондиција, уживањето во вежбањето, желбата за натпреварување и дружењето.

реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Додека локалците умираат во болниците, туризмот „цвета“ и покрај пандемијата

Read more

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Read more

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Read more

Фит

Што се случува со вашето тело ако вежбате премногу?

Read more

Дали ПМС ве дебелее?

Read more

Неверојатна трансформација: Иста тежина, различна форма

Read more

30-минутни вежби за затегнати нозе

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Жените кои го променија светот

Читај повеќе

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Човекот кој остана во близина на Фукушима за да спасува мачки

Читај повеќе

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Читај повеќе

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Читај повеќе

Додека локалците умираат во болниците, туризмот „цвета“ и покрај пандемијата

Читај повеќе

Д-р Фаучи: Без маски во друштво? Само ако сите се вакцинирани

Читај повеќе

Март ќе биде тежок месец за овие три хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Први во светот: Норвешка ќе гради тунел за бродови

Читај повеќе