Оваа грешка при менување брзини може да предизвика скап дефект

Ако возите автомобил со рачен менувач, секогаш постои опасност од фатална грешка - да префрлите од, на пример, петта брзина во втора. Брзината на моторот нагло ќе се зголеми и, ако не реагирате на време, може да се појави исклучително скап дефект.

„Големиот број на вртежи на моторот надвор од максимално предвидениот број на вртежи може да резултираат со механичко оштетување на моторот, пред сѐ на разводниот механизам за отворање и затворање на вентилот.

Постарите мотори, кои имаат поголема пропусна моќност на компресија поради абење на клипните прстени, имаат тенденција при зголемен број на вртежи на моторот сами да го креваат маслото од резервоарот за масло преку отворот на моторот и да го испуштаат во вшмукувачката цевка, што резултира во неконтролирано самозапалување на маслото, а возачот веќе не е во можност да го регулира бројот на вртења што обично го надминува максималниот број на вртежи кои најчесто резултираат со механичко оштетување на моторот.

Некои производители имаат безбедносна блокада, односно можат електронски да го исклучат вбризгувањето со цел да спречат натамошно зголемување на брзината на моторот надвор од дозволената брзина на моторот.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Авто новости

Volvo има ново лого

Read more

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Read more

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Read more

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Read more
 

Автомобили

Volvo има ново лого

Читај повеќе

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Читај повеќе

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Читај повеќе

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Читај повеќе

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Читај повеќе
  • filter

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сцени од снимањето на новиот Џејмс Бонд: Во главната улога најбрзиот Land Rover

Читај повеќе

Едноставни трикови како да ги исчистите седиштата во автомобилот

Читај повеќе
  • filter

Се продаваат 13 возила од филмот „Mad Max: Fury Road“

Читај повеќе