Оваа земја тврди дека нема ниту еден случај на коронавирус

Б.С.Б.
/ 25.09.2021 / 13:38

Скоро две години од почетокот на пандемијата, Туркменистан нема ниту еден случај на зараза со новиот коронавирус. Или барем така тврди владата на таа земја, пишува CNN. Активистите велат дека тоа е лага.

Поранешната советска република со скоро 6 милиони жители е една од најмалку пет земји кои не пријавиле ниту еден случај на зараза со SARS-CoV-2, според прегледот на податоци собрани до Универзитетот Џон Хопкинс и Светската здравствена организација.

Три од нив се изолирани острови на Пацификот, а четвртата земја без официјална потврда е Северна Кореја, држава под строг надзор на власта.

Репресивниот претседател на Туркменистан, Гурбагули Беримукамедов, кој владее од 2006 година, ги отфрли извештаите за COVID-19 во земјата како лажни и во обраќањето на Обединетите Нации изјави дека одговорот на пандемијата не треба да се политизира.

Сепак, независните организации и новинари надвор и во Туркменистан велат дека постојат докази дека земјата се бори со третиот бран кој ги преполни болниците и уби многумина, предупредувајќи дека претседателот ја намалува заканата од смртоносниот вирус во обид да ја одржи неговата слика во јавноста.

„Наместо да прифати и соработува со меѓународната заедница, Туркменистан одлучи да ја стави главата во песок“, вели Руслан Туркмен, уредник на холандска независна новинска агенција.

Тој вели дека лично собрал имиња на повеќе од 60 луѓе кои починале од ковид, сите случаи се проверени здравствени картони и рендген снимки кои откриваат тешко оштетување на белите дробови и медицинско лекување.

Владата на Туркменистан не одговори на барањата на CNN за коментар.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Свет

Париз ќе засади 170.000 дрва за да ја подобри климата во градот

Read more

Кипар поништи 45 „златни пасоши“

Read more

Шведска ги укина сите мерки, дали тактиката на Тегнел успеа?

Read more

Експлозија во преполна џамија во Авганистан, десетици повредени и мртви

Read more
 

Вести

Евростат: Романците и Бугарите најсиромашни во ЕУ

Читај повеќе

Во Врање досега вакцинирани 13.657, а ревакцинирани 11.966 македонски државјани

Читај повеќе

Гласањето на болните, немоќните, лицата со COVID-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем

Читај повеќе

Приведени четири лица за давање поткуп за гласови во скопско

Читај повеќе

Гостиварец осомничен за физички напад врз сопругата и ќерката

Читај повеќе

Париз ќе засади 170.000 дрва за да ја подобри климата во градот

Читај повеќе

Поведена постапка за поткуп при избори и гласање

Читај повеќе

Затворен за сообраќај патниот правец Дебар – Маврово

Читај повеќе

Почна изборниот молк

Читај повеќе