Овие пет филмови се најголемите фаворити за Оскарите

Нѐ очекува возбудлива сезона на филмски награди.

Вселенската бајка „Dune“, тинејџерската хроника со вкус на70-тите „Licorice Pizza“ и новата верзија на мјузиклот „West Side Story“, во режија на Стивен Спилберг, станаа фаворити за холивудските награди што ќе се доделуваат во наредните месеци, откако беа номинирани на различни избори од еснафот во филмската индустрија.

Remote video URL

Сите три филма заработија номинации од здруженијата на режисери, продуценти и сценаристи, што ги прави надежни кандидати за најпрестижната награда - Оскар.

Доделувањето на златните статуетки годинава ќе биде во многу подоцен термин, откако беше одложено за 27 март, а Академијата за филмски уметности и науки ќе ги објави номинациите на 8 февруари.

Покрај гореспоменатите филмови, меѓу најголемите фаворити за Оскарите се уште два филма кои заработија неколку номинации од еснафот, а тоа се „Belfast“ и „The Power of the Dog“.

Remote video URL

Експертите сметаат дека Американското здружение на режисери е многу сигурен показател за Оскарите, бидејќи победниците од нивниот избор во последните 18 години во 16 наврати освоиле златна статуетка.

Истите пет филмови беа номинирани и од режисери, и од продуценти

Овогодинешните кандидати за наградата на Американското здружение на режисери се Кенет Брана за „Belfast“, Џејн Кемпион за „The Power of the Dog“, Денис Вилнев за „Dune“, Пол Томас Андерсон за „Licorice Pizza“ и Стивен Спилберг за „West Side Story“.

Remote video URL

Истите пет филмови беа номинирани вчера за наградата на Здружението на продуценти. Оваа награда е востановена во 1990 година, а оттогаш само еден оскаровец за најдобар филм остана без номинација во тој избор. Тоа беше „Braveheart“, кој доби Оскар во 1996 година.

Од филмовите кои често се споменуваат како потенцијални номинирани за Оскар, „Macbeth“ во режија на Џоел Коен и „House of Gucci“ во режија на Ридли Скот не се појавија на листата на номинирани.

Remote video URL

За наградите на Здружението на сценаристи од споменатите филмови ќе се натпреваруваат „Dune“, „Licorice Pizza“ и „West Side Story“, додека „Belfast“ и „The Power of the Dog“ не можеше да бидат номинирани.

Remote video URL
Тагови
реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Филм & ТВ

Креаторот на „Squid Game“ за новата сезона: Човештвото ќе биде ставено на тест

Read more

Романтиката меѓу Џони Деп и неговата адвокатка е тактика

Read more

Продуцентот на „Pirates of the Caribbean“ откри дали Џони Деп ќе се врати во новиот филм

Read more

Netflix го објави трејлерот за новата серија „Resident Evil“

Read more
 

Сцена

Како „Битлси“ пишувале љубовни песни?

Како „Битлси“ пишувале љубовни песни?

Читај повеќе

Креаторот на „Squid Game“ за новата сезона: Човештвото ќе биде ставено на тест

Читај повеќе

Романтиката меѓу Џони Деп и неговата адвокатка е тактика

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеј Ло: На публиката сакам да ѝ дадам содржина, не само тресење на задникот

Читај повеќе
  • play_arrow

Првото EP на Пијан Славеј е сè што ни треба ова лето

Читај повеќе

Продуцентот на „Pirates of the Caribbean“ откри дали Џони Деп ќе се врати во новиот филм

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix го објави трејлерот за новата серија „Resident Evil“

Читај повеќе

Брус Вилис фотографиран прв пат по објавата дека страда од афазија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Почна 75. Кански филмски фестивал

Читај повеќе