Пад на доларот

На девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо падна втор ден по ред.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 105,29 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 105,35 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 157,65 на 157,85 јени.

Сепак, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0740 долари, додека вчера во овој момент таа изнесуваше 1,0730 долари.

Цените на нафтата, пак, стагнираат, по вчерашниот значителен раст. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово зајакна за 0,05 отсто, на 85,35 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,03 отсто, на 81,55 долари.

Повеќето азиски берзи пораснаа

На повеќето азиски берзи цените на акциите утринава пораснаа, најмногу во технолошкиот сектор, како и вчера на Волстрит, додека вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо падна втор ден по ред.

Индексот на азиско-пацифичките акции MSCI, без Јапонија, во 7 часот порасна за 0,7 отсто, зголемувајќи втор ден по ред.

Истовремено, јапонскиот индекс Nikkei ослабе за 0,1 отсто, а благо паднаа и цените на акциите во Шангај и Австралија. Меѓутоа, во Јужна Кореја и Хонгконг тие се зголемија меѓу 0,9 и 1,9 отсто.

Растот на овие индекси главно се должи на растот на цените на акциите во технолошкиот сектор, поради што, меѓу другото, берзанските индекси во Тајван и Индија достигнаа нови рекордни нивоа.

Така, повеќето азиски берзи го следат вчерашниот раст на Волстрит, кога индексот Dow Jones зајакна за 0,15 отсто, S&P 500 за 0,25 отсто, а Nasdaq за 0,03 отсто.

И вчера на најголемата светска берза, како и во изминатите денови, најмногу пораснаа цените на акциите на производителите на чипови и технолошките компании, па S&P 500 и Nasdaq достигнаа нови рекордни нивоа.

Иако немаше нови значајни вести, цената на акцијата на Nvidia скокна за 3,5 отсто, со што производителот на чипови стана најголема компанија во светот по пазарна капитализација, надминувајќи го Microsoft.

Благодарение на еуфоријата во врска со развојот на вештачката интелигенција, цената на акциите на Nvidia скокна за повеќе од 170 отсто од почетокот на годината, па така пазарната вредност на компанијата достигна 3.220 милијарди долари.

Акциите на други производители на чипови, како што се Micron Technology и Qualcomm, исто така поскапеа.

„Сè се врти околу приказната за вештачката интелигенција“, вели Тај Дрејпер, советник во Beacon Capital Management.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Бизнис

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Read more

Цената на златото е највисока во историјата

Read more

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Read more

Доларот зајакна, Трамп ги тресе азиските берзи

Read more
 

Вести

Пилот од Битола се врати од пензија за да гасне пожари

Читај повеќе

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Читај повеќе

Тепачка пред кафеана во скопски Карпош

Читај повеќе
  • play_arrow

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Читај повеќе

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Читај повеќе

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

Читај повеќе

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Читај повеќе

Граничниот премин „Богородица“ сè уште затворен, возилата се пренасочуваат кон Дојран

Читај повеќе

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Читај повеќе