Падна доларот по три недели раст, но падна и еврото

На светските девизни пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо падна минатата недела, по три недели раст, што е последица на растечките очекувања дека ФЕД нема да ги зголеми каматните стапки за уште 0,25 процентни поени во јуни.

Индексот на доларот, кој го покажува движењето на вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела ослабна за 0,12%, на 104,04 поени. Истовремено, доларот во однос на европската валута зајакна за 0,2%, па цената на еврото се лизна на 1,0705 долари. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се намали за 0,47%, на 129,94 јени.

Само во четвртокот, индексот на доларот падна за 0,62%, што е негов најголем дневен пад за околу еден месец, бидејќи некои претставници на ФЕД сигнализираа дека централната банка ќе се воздржи од затегнување на монетарната политика овој месец.

Имено, гувернерот на филијалата на ФЕД во Филаделфија, Патрик Харкер, во четвртокот изјави дека е време да се „притисне стоп“ барем на една седница за да се види до каде оди сѐ, мислејќи на следната седница на ФЕД од 13 до 14 јуни.

Еден ден претходно, гувернерот на ФЕД, Филип Џеферсон, рече дека паузата во циклусот на зголемување на каматите ќе му овозможи на Комитетот да види повеќе податоци пред да донесе одлуки за степенот на дополнително заострување на политиката.

Најновите податоци од американскиот пазар на труд, кои укажуваат на можно меко приземјување на најголемата светска економија, исто така ја поддржуваат паузата. Имено, во мај во САД се отворени 339.000 нови работни места, значително повеќе од очекуваните 190.000 и повеќе од априлските 253.000.

И покрај тоа, стапката на невработеност се зголеми од априлските 3,4% на 3,7%, што укажува дека сѐ повеќе Американци сакаат да најдат работа, а тоа е знак за олеснување на условите на пазарот на трудот, посочуваат од Министерството. Имено, повеќе работна сила го намалува притисокот врз компаниите да ги зголемат платите и помага да се забави инфлацијата.

Очекувањата на учесниците на пазарот дека ФЕД нема да ги зголеми каматните стапки на 14 јуни што сега се над 70%, за разлика од една недела порано кога тие шанси беа проценети на 29%. Индексот на доларот го заврши мај со раст од 2,7%, постигнувајќи ги најдобрите месечни остварувања од септември минатата година, кога порасна за 3,1%.

Тагови
реклама

Голема летна временска прогноза: Балканот ќе гори како под сач!

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

Бизнис

Пад на доларот

Read more

Доларот ослабе, цената на нафтата падна

Read more

Кина отвори истрага за увоз на свинско месо од ЕУ

Read more

Голем скок на цените на нафтата

Read more
 

Вести

Путин и Ким Џонг-ун потпишаа пакт доколку некој ги нападне

Читај повеќе

Голема летна временска прогноза: Балканот ќе гори како под сач!

Читај повеќе

Иднината на војувањето: Како води кинески командант со вештачка интелигенција?

Читај повеќе

Отворен повик за мобилност на млади таленти од Западен Балкан на филмски фестивали

Читај повеќе

Данела Арсовска по 20-ти пат достави предлог одлука за нови еко автобуси

Читај повеќе

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Читај повеќе

Петмина осомничени за насилство во дворот на Клинички

Читај повеќе

Орбан најде нов начин да ја нервира ЕУ

Читај повеќе

Пад на доларот

Читај повеќе