Падна Волстрит

На Волстрит, берзанските индекси изгубија најголем дел од добивката од претходниот ден, бидејќи ентузијазмот на инвеститорите за каматните стапки и инфлацијата се намали. Dow Jones загуби 0,61 отсто, на 33.949 поени, додека S&P 500 падна за 1,11 отсто, на 4.117 поени, а индексот Nasdaq се намали за 1,68 отсто, на 11.910 поени.

Борбата против рецесијата ќе биде долга, велат Американците

Ден претходно овие индекси силно пораснаа, откако претседателот на ФЕД Џером Пауел изјави дека инфлацијата почнува да се намалува, но дека борбата против рецесијата ќе биде долга и дека каматните стапки би можеле да се зголемат повеќе од очекувањата на пазарот, доколку економските показатели не се во склад со очекувањата. Иако тој не кажа ништо ново, инвеститорите беа охрабрени од тоа што Пауел не беше построг во својата реторика, со оглед на неодамна објавениот неочекувано силен извештај за работни места во САД.

Олеснувањето на инфлацијата во последните месеци ги наведе инвеститорите да заклучат дека ФЕД наскоро ќе го прекине циклусот на зголемување на каматните стапки, кој трае од март минатата година, и дека конечната каматна стапка, т.е. каматната стапка по која ФЕД би го завршил процесот на зголемување на цената на парите, ќе биде помала од 5 проценти.

Циклусот за зголемување на каматните стапки навистина ќе заврши наскоро, но каматните стапки најверојатно ќе се зголемат над 5 проценти и ќе останат на тие нивоа подолго од очекуваното. Тоа се најважните пораки испратени од претставници на ФЕД во последните денови и недели.

Аналитичарите: Падна заработката на компаниите

Вчера, гувернерот на централната банка Кристофер Валер рече дека се чини дека инфлацијата дополнително ќе се намали оваа година, но дека борбата на централната банка со цел да ја намали инфлацијата на околу 2 отсто може да потрае извесно време, а монетарната политика ќе остане построга подолго време. од очекуваното. Поради ова, ентузијазмот на инвеститорите стивна, па цените на акциите вчера паднаа, најмногу во технолошкиот сектор.

Не се охрабрувачки ниту кварталните деловни резултати на компанијата. Досега повеќе од половина од компаниите од индексот S&P 500 ги објавија своите извештаи, од кои повеќето остварија поголема добивка од очекуваното. Но, аналитичарите анкетирани од Reuters проценуваат дека заработката на компанијата е намалена на годишна основа.

Од друга страна, на европските берзи вчера претпазливо се тргуваше. Лондонски FTSE индекс зајакна за 0,26 отсто, на 7.885 поени, а франкфуртски DAX за 0,60 отсто, на 15.412 поени. Парискиот CAC, пак, ослабе за 0,18 отсто, на 7119 поени.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Бизнис

По Волстрит, паднаа и европските берзи

Read more

Цантралната банка на САД ги покачи каматните стапки и покрај глобалните банкарски потреси

Read more

Меѓународната банкарска криза и глобалната економија

Read more

Американскиот долар ослабе во однос на еврото

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе