Падобранец на воена парада удри во бандера и остана да виси пред кралот на Шпанија

Воената парада во Мадрид по повод националниот празник, ја одбележа „судар“ на падобранец со бандера, кој наместо да слета пред кралот и свечено да му го предаде шпанското знаме, остана да виси.

Публиката која во живо ја следеше вчерашната парада, но и оние кои преку телевизија ја следеа, беа сведоци на малиот инцидент кога падобранот се закачи за бандерата и падобранецот остана да виси наместо да слета на трибината пред кралот Фелипе Шести, неговата сопруга Летиција и нивните ќерки.

Како поддршка за падобранецот, кралското семејство започна да му аплаудира. Потоа, војникот го испушти големото знаме на Кралството Шпанија за да се подигне на време во знак на одбележување на пристигнувањето на Кристофер Колумбо во Америка во 1492 година.

Шпанското Министерство за одбрана подоцна соопшти дека војникот бил искусен падобранец со околу 600 скокови и не бил повреден при слетувањето.

реклама

Свет

Трамп го смени шефот на својата предизборна кампања

Read more

Загрозени околу 25.000 работни места во American Airlines поради COVID-19

Read more

Во Бразил речиси два милиона заразени со COVID-19

Read more

Неколку стотици демонстранти во Москва побараа оставка од Путин, 103 лица се уапсени

Read more

Вести

Duna: Апликацијата за изборниот процес функционира нормално, сајтот на ДИК беше хакиран

Читај повеќе

Шабани: ДИК во стандардна процедура ги проверува податоците за резултатите од изборите од ОИК

Читај повеќе

Италија забрани влез за државјаните на Србија, Косово и Црна Гора

Читај повеќе

Апасиев: Ова е досега невиден изборен грабеж

Читај повеќе

Се запали возилото со изборен материјал од Гостивар на пат кон ДИК

Читај повеќе

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ го има најголемиот кредибилитет да се бори за состав на новата Влада

Читај повеќе

Трамп го смени шефот на својата предизборна кампања

Читај повеќе

Бугарија ги затвори границите за државјани на Република Северна Македонија

Читај повеќе

СДСМ: Во податоците на ДИК недостатоци и грешки кои може да дадат неточна слика за конечниот резултат

Читај повеќе