Пакистан ја блокираше Wikipedia поради сакрилегија

Онлајн енциклопедијата не успеа да ја избрише „сакрилегичната“ содржина, рече пакистанскиот регулатор.

Пристапот до Wikipedia е блокиран во Пакистан откако платформата не успеа да ја отстрани содржината која се смета за навредлива, објавија во петокот неколку новински организации, цитирајќи го медиумскиот регулатор во земјата.

Малахат Обаид, портпарол на Пакистанската управа за телекомуникации (ПТА), изјави за Bloomberg дека агенцијата е во контакт со Wikipedia за ова прашање. Обаид беше цитиран како рекол дека пристапот до веб-страницата ќе биде вратен доколку се во согласност со барањата на ПТА.

Во средата, ПТА соопшти дека ги „деградирала“ услугите на Wikipedia во земјата на 48 часа како предупредување. Според регулаторот, бесплатната онлајн енциклопедија го игнорирала барањето за отстранување на неодредени „сакрилегични содржини“.

„Платформата ниту се придржуваше со отстранување на богохулната содржина ниту се појави пред Управата“, се вели во соопштението на ПТА на својата веб-страница. Регулаторот додаде дека неговата мисија е да одржува „безбедно онлајн искуство за сите пакистански граѓани во согласност со локалните закони“.

Богохулењето е нелегално во Пакистан, земја со мнозинско муслиманско население со над 230 милиони жители и може да резултира со смртна казна. Во 2020 година, ПТА испрати известувања до Wikipedia и Google, барајќи отстранување на навредливата содржина. Регулаторот наведе дека претходно добил поплаки за Wikipedia прикажувајќи, меѓу другото, карикатури кои го исмејуваат пророкот Мухамед.

реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Интернет

Се гаси уште еден пиратски сајт за симнување

Read more

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Read more

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Read more

Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата?

Read more
 

Гик

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Читај повеќе
  • filter

Јапонски лендер испрати одлична фотографија од орбитата на Месечината

Читај повеќе

Пет планети ќе парадираат на небото неделава: Редок феномен ќе биде видлив од Земјата

Читај повеќе
  • filter

Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Читај повеќе

Ватикан ѝ врати на Грција делови од Партенон стари повеќе од 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Electric Dream - графиката никогаш не изгледала толку реално

Читај повеќе

Нови изуми носат нови ветришта: Ќе можеме ли да ја одложиме смртта со помош на технологијата?

Читај повеќе

Бил Гејтс загрижен за вештачката интелигенција

Читај повеќе

Руска компанија претстави конкурент на ChatGPT

Читај повеќе