ЕВРОЛИГА 2023/2024 - ФАЈНЛФОР

Панатинаикос ја освои Евролигата, во финалето го декласира Реал

Панатинаикос ја освои титулата на завршниот турни во Евролигата. Во Берлин, Панатинаикос го победи бранителот Реал Мадрид со 95:80. Ова е седма титула за Панатинаикос, прва од 2011 година. Тренерот на зелените, Ергин Атаман, третпат во кариерата стана европски првак, а првите две титули ги освои со Анадолу Ефес.

Панатинаикос во финалето го предводеа Костас Слукас со 24 поени, Кендрик Нан со 21 поен, односно Матиас Лесор со 17 поени и 6 скока. Кај Реал, Џана Муса уфрли 15 поени, Факундо Кампацо 12 со 4 асистенции, Чачо Родригес 11. Потфрли Марио Хезоња со само 8 поени (шут за три 1/8) и 8 скока.

Панатинаикос во големото финале одигра брилијантен натпревар. Во првиот дел имаше негатива од 14 поени, но во вториот дел одигра нестварно во одбраната и на крајот заслужено дојде до трофејот.

Remote video URL

МВП на завршниот турнир е Костас Слукас. Плејмејкерот ја освои третата титула во Евролигата, претходно по една освои со Олимпиакос и со Фенербахче.

Нормално, во Атина се славеше до доцна во ноќта.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе