Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Пандемијата на COVID -19 го намали очекуваниот животен век во 2020 година најмногу од Втората светска војна наваму, а животниот век на американските мажи е намален за повеќе од две години, покажа студијата објавена денеска од Универзитетот Оксфорд.

Очекуваниот животен век падна за повеќе од шест месеци во споредба со 2019 година во 22 од 29 земји анализирани во студијата, која ги опфати Европа, САД и Чиле. Животниот век е намален во 27 од 29 земји.

Универзитетот посочи дека повеќето од намалувањето на очекуваниот животен век во различни земји може да бидат поврзани со официјалните смртни случаи од COVID-19. Досега се пријавени скоро пет милиони смртни случаи предизвикани од новиот коронавирус, покажуваат податоците на Reuters.

„Фактот дека нашите резултати го истакнуваат големото влијание што може директно да се припише на COVID-19 покажува колку оваа пандемија беше катастрофална за многу земји“, рече д-р Риди Кашјап, еден од водечките автори на трудот објавен во Меѓународниот весник на епидемиологија.

Во повеќето земји, имаше поголем пад на очекуваниот животен век за мажите отколку за жените, со најголем пад кај американските мажи чиј животен век падна за 2,2 години во споредба со 2019 година.

Севкупно, на мажите во 15 земји им е скратено повеќе од една година живот, исто како и на жените во 11 земји. Ова го избриша напредокот во намалувањето на смртноста, постигнат во претходните 5,6 години.

Во САД, зголемувањето на смртноста беше главно кај оние на работоспособна возраст и под 60 години, додека во Европа, смртноста кај луѓето над 60 години значително придонесе за зголемување на смртноста.

Кашјап повика неколку земји, вклучувајќи ги и оние со низок и среден приход, да ги направат податоците за смртност достапни за понатамошни истражувања.

„Итно повикуваме на објавување и достапност на повеќе поделени податоци за подобро разбирање на ефектите од пандемијата на глобално ниво“, рече тој.

реклама

Нови протоколи за работа за кафетериите и рестораните

Read more

Најскапиот руски автомобил се распродаде за само неколку дена

Read more

Која е новинарката што го збуни Путин?

Read more

Претставени очила кои го прекриваат целото лице, би ги носеле ли?

Read more

Свет

Аргентина ги замрзна цените на основните производи до 2022 година

Read more

Вонредна состојба во Калифорнија: Ваква суша немало 100 години

Read more

САД имаат рекорден недостиг на возачи на камиони

Read more

Канада воведе задолжителна вакцинација за пратениците

Read more
 

Вести

Аргентина ги замрзна цените на основните производи до 2022 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Апасиев го цитира Кастро, Мицкоски збунет: Ќе има соработка или не?

Читај повеќе

ДКСК ја отфрли претставката на ВМРО-ДПМНЕ за изборни нерегуларности

Читај повеќе

Нови 487 случаи, 1487 оздравени и 15 починати од COVID-19

Читај повеќе
  • filter

Вонредна состојба во Калифорнија: Ваква суша немало 100 години

Читај повеќе

Како да препознаете сексуално вознемирување на работно место?

Читај повеќе

Блинкен и Борел бараат почеток на преговори за Северна Македонија без одлагање

Читај повеќе

Србија воведува ковид-пропусници, но само за по 22 часот

Читај повеќе

Пендаровски: Утврдивме дури 63 планови за климатска акција

Читај повеќе