Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Носењето заштитна маска е еден од најефикасните начини за заштита од зараза со коронавирусот, заедно со одржувањето дистанца и честото миење раце.

Носењето маска или каква било покривка на лицето за носот и устата значително го намалува ризикот од зараза или пренесување на заразата.

Кога зборуваме, дури и носењето на еднослојна маска значително ја намалува количината на исфрлени капки. Во случај на кашлање и кивање, двослојната маска е поефикасна од еднослојната. Колку повеќе слоеви има маската, толку подобро.

Роберт Редфилд, директор на Центарот за контрола и превенција на болести на САД (CDC), смета дека пандемијата може да се стави под контрола во следните четири до осум недели само ако сите луѓе веднаш почнат да носат маски.

Неговиот коментар за Journal of the American Medical Association следи по објавувањето на научниот текст кој го напиша заедно со други експерти, во кој се нагласува дека има „повеќе од доволно докази“ за асимптоматско ширење на COVID-19 и дека најнови истражувања покажуваат дека носењето маска значително ја намалува заразата.

Изјавата на Редфилд следи во време кога носењето маска е препорака на CDC, но не е задолжително во сите сојузни држави.

реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Зошто интелигентните луѓе имаат помалку пријатели?

Read more

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Read more

Словенија забрани работење на продавниците во недела и за празници – Кога кај нас вака?

Read more

Здравје

Истражување: Витаминот Д е тајното оружје во борбата против коронавирусот

Read more

Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со COVID-19

Read more

Австралија разви спреј за нос во борбата против COVID-19

Read more

Истражување: COVID-19 не се пренесува преку мајчино млеко

Read more

Магазин

Жена во визба од зграда во Париз што ја наследила пронашла половина милион евра

Читај повеќе

Зошто интелигентните луѓе имаат помалку пријатели?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот рецепт за печени ракчиња на скара

Читај повеќе
  • play_arrow

Извлечени 5.000 парчиња муниција од потонат брод од Втора светска војна

Читај повеќе

Заедничко гледање порно филмови: Да или не?

Читај повеќе
  • filter

Доминираат: Ова се најголемите инфлуенсери меѓу спортистите, дали ги следите?

Читај повеќе

Четири знаци дека сте во стабилна и среќна врска

Читај повеќе

Ќе се изненадите колку често жените мислат на секс

Читај повеќе

Три хороскопски знаци во кои се раѓаат најголемите женкари

Читај повеќе