Паровите во просек водат љубов помалку од 2 минути, за тоа се „виновни“ мажите

Последица на краткотраен секс сигурно е и недостигот на желба за него, велат експерти.

Додека некои студии покажаа дека сексот во просек трае околу седум минути, угледниот доктор Хари Фиш, специјалист за машки сексуални проблеми, тврди дека и тоа е претерано.

Во истражување тој откри дека 43% од паровите во просек не водат љубов подолго од две минути.

Како главни виновници за тоа ги смета мажите, бидејќи за прерана ејакулација се смета состојба во која сексуалната возбуда не може да се контролира подолго од една минута. Повеќе од 90% од жените не можат да доживеат оргазам за 2 минути, па во таквиот секс нивното задоволство не постои.

„Постојат варијации меѓу паровите, па така некои навистина водат љубов до час и половина, но значително се повеќе оние со пократки секс сеанси“, вели Фиш.

Додава дека мажите кои не можат да одложат оргазам две минути од почетокот на односот, но ни оние кои не можат да го доживеат по 40 минути љубов, секако треба да посетат доктор, бидејќи ваквите проблеми може да се ублажат.

Паровите во просек водат љубов двапати неделно, а последица на краткиот секс сигурно е и недостигот на желба за него.

Тагови
реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Љубов и секс

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најљубоморни во врска

Read more

Правило што мора да го почитувате на првиот состанок

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Читај повеќе

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Читај повеќе

Драма кралици: Хороскопски знаци кои претеруваат за сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Читај повеќе

Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

Читај повеќе

ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Читај повеќе

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе

Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Читај повеќе