Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Кајгана/МИА
/ 18.09.2020 / 14:01

Патничките авиони, како што предвидуваат стручњаци, во блиска иднина ќе може да летаат во формација како што тоа го прават птиците во јато.

Според стручните лица, птиците се неприкосновени мајстори на аеродинамиката. Без обѕир колку суперкомпјутери и научници ги пресметуваат летовите, не можат да ги достигнат природните летачи. Имајќи го тоа предвид, Airbus разработува формациско летање по примерот на птици во јато.

Она што е карактеристично за овој вид лет е V формацијата и аеродинамиката при сѐ тоа.

Првите тестови на формациско летање почнаа во март годинава, а како што се најавува, тие ќе продолжат догодина.

Од Airbus појаснуваат дека вака може да се заштеди до 10 отсто гориво при летот. Оваа технологија на летања во најголема мера може да биде од помош на подолги релации што дозволуваат авионите да патуваат близу еден до друг. 

URL
Тагови
реклама

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Цицлест четврток

Read more

Стил

Вака живеат богатите деца од Тирана: Сакаат скапи автомобили и пари

Read more

Маска за здрава коса од само две состојки

Read more

Ирина Шајк позираше гола за Vogue

Read more

Нова генерација на модни дизајнери и инженери за иднината на модата

Read more

Магазин

Нацистички униформи и оружје украдени од музеи во Холандија

Читај повеќе

Најмудрите цитати на Бил Гејтс - за вакцините, за знаењето, за животот

Читај повеќе
  • filter

Норвешка: 24 интересни факти за најсеверната земја во Европа

Читај повеќе

Франција е кралица на кружните текови

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со шампињони и моцарела

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски диви „хакери“ бираат победник помеѓу Трамп и Бајден

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Читај повеќе
  • filter

Идеи за есенски декорации за домот

Читај повеќе