Пчелните семејства даваат двојно помалку мед поради климатските промени

Климатските промени и другите проблеми се причина двојно да бидат намалени приносите на мед од едно пчелно семејство, велат производителите, учесници на натпреварот за квалитет на мед во Тетово. Сѐ повеќе пчелари имаат проблем да произведат мед.

– Просекот од 10 килограми по пчелно семејство што сега го сметаме како добар просек, пред 10-20 години бил по 20 килограми од пчелно семејство. Влијанието на климатски промени е еден од најглавните фактори. Специфични проблеми нагло го намалија приносот на мед по пчелно семејство глобално, вели Владимир Антовски, пчелар од тетовско Жилче.

– Влијаат многу фактори, најмногу климатски промени, а потоа и пестициди во земјоделството, дојде и коронавирусот, па беше ограничено движењето поради репроматеријалите кои не се произведуваат тука, рече Дритон Дикена, пчелар.

Слободан Јефтиќ, меѓународен судија за квалитет на мед од Србија потенцира дека во земјава поостои квалитетен мед и дека оваа гранка може и треба да биде водечка гранка за развој на земјоделството. 

– Медот од Балканот е најквалитетен во Европа, затоа Германците толку многу го плаќаат за да бидат со поквалитетно здравје. Луѓето комотно да почнат да се занимаваат со пчеларство, пчелата ни е вредно суштество кое помага за опрашување. Земјоделството и пчеларството може да напредуваат во продажба и извоз на мед, изјави Слободан Јефтиќ.

– Ние како пчелари од Македонија учествуваме на многу меѓународни натпревари, а пример во Тузла бевме 40 претставници. Од сите експерти што оценуваа мед, македонскиот мед беше оценет како најдобар во регионот и во Балкан. Веќе го именуваат како „Течен дијамант од Македонија“. Ние имаме квалитетен мед, а што недостига е да излеземе на светскиот пазар. Не може да правиме авиони, но сигурен сум дека може да прозиведуваме многу квалитетен мед. Би требало да имаме повеќе соработка и со државните институции и локалната власт со разни мерки и грантови за тие да го развиваат пчеларството затоа што Македонија може да биде светски бренд во пчеларството, истакна Дритон Дикена од пчеларското здружение „Градот на пчелите“.

– Со учество на манифестации за утврдување на квалитет на мед пчеларите добиваат сертификат со кој може да излезат пред купувачите дека е веродостоен, вреден да се конзумира, потенцира Владимир Антовски.

Во државата се бројат околу 242 илјади пчелни семејство кои ги одгледуваат над 6 илјади пчелари.

реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Македонија

Дневен ковид биланс: 1.039 новозаразени и 15 починати

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Read more

Филипче побара вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола

Read more

Вести

Дневен ковид биланс: 1.039 новозаразени и 15 починати

Читај повеќе

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Читај повеќе

САД воведoa санкции против три руски компании

Читај повеќе

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Читај повеќе

Филипче побара вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола

Читај повеќе

Што правел Трамп од денот на претседателските избори?

Читај повеќе

Од Зимбабве секоја година илегално се изнесува злато вредно 1,5 милијарди долари

Читај повеќе

Кривична за сопственик на угостителски објект кој работел по 23 часот

Читај повеќе

Шпанија: На прослави за Божик и Нова година до 6 лица

Читај повеќе