Пеце од „Суперхикс“: Преку глава ни е од мерки затоа што се носат без никој стручен да ги одобри

Петар Младеновски, фронтменот на групата „Суперхикс“, го изрази својот револт кој новите мерки најавени од министерот Венко Филипче кои директно удрија по музичката фела.

Пеце гостуваше во „Студио 10“ на ТВ 24 Вести каде јавно го искажа својот став и неодобрување во однос на мерките кои ги донесе Министерството за здравство.

„Оваа наша фела нема ист третман во оваа држава, третманот е дискриминација од родов, полов, социјален карактер, а сето тоа на сметка на неколку објекти кои ги кршат забраните. Во последниве месеци нашата држава е Селектодонија, селективно е сѐ“, рече Пеце.

За утре од 14 часот е најавен протест на музичките работници, на кој Пеце рече дека ќе присуствува, но не е организатор.

„Мене лично не ми е јасно кој е организатор на утрешниот протест бидејќи се наведени повече здруженија, но ќе бидам таму. Преку глава ни е од мерки, протоколи, затоа што повеќето се носат без никој стручен да биде консултиран и да ги одобри“.

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

МК сцена

„Чувај ме“ е новата песна на култниот македонски бенд „Д.Н.О“

Read more

Уште еднаш, овојпат без солзи: „Архангел“ се поезијата на Скопје

Read more

Ристо Вртев: Песните на „Архангел“ сега ми будат поинакви емоции од времето кога беа напишани

Read more

Нова изведба и спот за легендарната „Лихнида“

Read more
 

Сцена

  • filter

1 август 1981, со спотот за Video Killed The Radio Star почна да работи MTV

Читај повеќе

Репертоар на Кино Милениум (29.7.-4.8.2021)

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејди Гага во главната улога во филмот „House of Gucci“

Читај повеќе

Британскиот X Factor откажан по 17 години емитување

Читај повеќе
  • play_arrow

Вил Смит го глуми таткото на сестрите Вилијамс во инспиративен филм за тенисерките

Читај повеќе
  • play_arrow

Скарлет Јохансон го тужи Disney поради филмот „Black Widow“

Читај повеќе

Мајкл Б. Џордан откри дали тој е новиот Супермен

Читај повеќе
  • play_arrow

Оскар Ајзак е мистериозен коцкар во трејлерот за „The Card Counter“

Читај повеќе

Канје Вест се затвори во соба без прозорци додека не го заврши албумот

Читај повеќе