Пелистер го „украде“ голманот Кизиќ од Вардар

Младиот и талентиран голман од лето ќе застане помеѓу стативите на битолскиот клуб.

Фото: РК Вардар 1961 Скопје

Еурофарм Пелистер одлучи да пазари во најголемиот ривал, Вардар. Битолчани денеска се пофалија дека потпишале четиригодишен договор со Марко Кизиќ кој по крајот на актуелната сезона се сели во градот на конзулите.

„Младиот голман на македонската репрезентација, Марко Кизиќ, е нов ракометар на Еурофарм Пелистер за периодот од јуни 2021 до јуни 2024 година. 20-годишниот Кизиќ потпиша договор со битолскиот клуб и ќе ја зголеми конкуренцијата на голманската позиција“, соопшти Еурофарм Пелистер.

Кизиќ, роден скопјанец, е дете на Вардар. Висок е 190 сантиметри, а тежок 89 килограми. Веќе има настапи за сениорската репррезентација на Македонија за која дебитираше уште во 2019 година, а има искуство и од Лигата на шампионите и СЕХА лихата играјќи за „Црвено-црните“.

‼️🍀💣Марко Кизиќ потпиша тригодишен договор со Еурофарм Пелистер Младиот голман на македонската репрезентација, Марко...

Posted by RK Eurofarm Pelister on Thursday, April 15, 2021
реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Ракомет

Марковски уште три години на клупата на Металург, останува и Хорват

Read more

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Read more
Фото: РФМ

Македонските ракометари со триумф над Швајцарија го прославија пласманот на ЕП

Read more

Македонските ракометари вечерва ги завршуваат успешните евроквалификации

Read more
 

Спорт

  • filter

15 мај 1987, роден е тенисерот Енди Мареј

Читај повеќе
  • play_arrow

Феран Торес, мајсторе!

Читај повеќе

Откажана трката за ГН на Турција, австриски Шпилберг домаќин на две трки

Читај повеќе

Пирло: Интер беа подобри и пожелни за успех од нас

Читај повеќе
  • play_arrow

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Читај повеќе

Мекгрегор најплатен спортист во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе