ПРЕМИЕР ЛИГА 2022/2023

Пеп: Го испија цел алкохол, па покажаа зошто се шампиони

Предводникот на „Граѓаните“ му честиташе на Брајтон за ремито против старо-новиот шампион, но и ги пофали своите играчи.

Заостанатиот натпревар од 32. коло на Премиер лигата се одигра синоќа, а Манчестер Сити гостуваше кај Брајтон и одигра 1:1. Сити поведе преку Фил Фоуден во 25. минута, а во 38. минута израмни Парагваецот Хулио Енсисо.

Англиските новинари забележаа дека двата тима одиграле прилично симпатичен и забавен натпревар, иако имаше само два гола, а два, по еден за двата тима, беа поништени од ВАР,

„Благодарам многу, мислам дека тоа е најголем комплимент и за Брајтон и за нас. Двата тима сакаа да играат со топка и без топка, двата тима покажаа желба и агресивност, дадоа извонредни голови, особено младиот Енсисо. Беше тоа навистина добар натпревар, му честитам на Брајтон што заслужено си обезбеди место во Лига Европа. Тоа 100% го заслужија поради начинот на кој играат“, изјави Пеп Гуардиола.

Тој особено ги пофали своите играчи оти одигра така добро по големото славје за освоената титула во Премиер лигата збогатено со многу алкохол.

„Играчите на Манчестер Сити покажаа зошто се шампиони. Само 48 часа откако го испија целиот алкохол во Манчестер, дојдовме овде и одигравме добар натпревар. Затоа сме шампиони. И тоа трае. Овие играчи веќе долги години покажуваат нешто посебно“, додаде.

Remote video URL

Манчестер Сити до крајот на сезоната има шанса да освои уште два трофеја. На 3 јуни на „Вембли“ ќе го игра ФА куп финалето против лутиот градски ривал Манчестер Јунајтед, а една недела подоцна, на 10-ти, ќе го игра големото финале од Лигата на шампионите против миланскиот гигант Интер во Истанбул.

реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Read more

Фудбал

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Read more

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Read more

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Read more

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Читај повеќе

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Читај повеќе

Спалети им забрани многу работи на фудбалерите на Италија

Читај повеќе

Пепе и Роналдо се најстарите фудбалери на ЕУРО 2024

Читај повеќе