Пеп изедначи рекорд на Мурињо

Манчестер Сити се пласираше во полуфиналето од Лигата на шампионите.

Во реваншот од четвртфиналето водечкиот тим на Премиер лигата славеше со 2:1 против Борусија и со тоа со вкупни 4:2 влезе во четирите најдобри клубови во Европа.

За тренерот на Сити, Пеп Гвардиола, тоа е осми пласман во полуфиналето од Лигата на шампионите. Така тој го изедначи рекордот на неговиот голем ривал Жозе Мурињо.

Двајцата имаат по две шампионски титули. Мурињо беше најдобар со Порто во 2004 година, а шест години подоцна славеше со Интер. И Пеп ги освои двете титули со Барселона (2009 и 2011 година) и сега неговиот Сити е фаворит во обложувалниците.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вежбање со танц со Памела

Read more

Фудбал

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Read more

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Read more

Тухел: Од нас зависи дали ќе бидеме во најдобрата четворка во Премиер лигата

Read more

Ајакс го стопи пехарот и деловите им ги подели на навивачите

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе
  • play_arrow

Тухел: Од нас зависи дали ќе бидеме во најдобрата четворка во Премиер лигата

Читај повеќе

Ајакс го стопи пехарот и деловите им ги подели на навивачите

Читај повеќе

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Читај повеќе

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Читај повеќе

Пех за Холандија: Ван Дајк сам се повлече од ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Куман: Не е својствено за Барсa да прими три гола во едно полувреме

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер му ја честиташе шампионската титула на Манчестер Сити

Читај повеќе