НБА 2023/2024 ПЛЕЈ-ОФ ФИНАЛЕ

Пеп таличен за Селтикс: Бостон го уништи Далас на стартот од финалето

Бостон Селтикс ноќеска го победи Далас Маверикс со 107:89 на стартот од финалната серија на НБА.

Домашните веќе водеа со 37:20 по првата четвртина и натпреварот беше еднонасочен од почетокот.

Во еден момент имаше и 29 поени предност за Бостон, а Далас иако на средината на третата четвртина намали на 72:64, до крајот остана без сила и доживеа убедлив пораз.

Бостон до победата го предводеа Џејлен Браун со 22 поена, Кристапс Порзињѓис, кој се врати по едномесечната повреда, со 20 поени и Џејсон Тејтум со 16 асистенции.

На Далас не му помогна одличниот Лука Дончиќ со дабл-дабл од 30 поени и 10 скока, а Кајри Ирвинг потфрли со само 12 поени и многу лоша шутерска реализација од 6/19.

Remote video URL

Големо внимание на трибините привлече тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гуардиола, кој се појави во „ТиДи Гарден“ и ги бодреше Селтикс, а носеше и клупски дуксер.

Следниот меч од серијата се игра ноќта меѓу недела и понеделник, повторно во Бостон, со почеток во 2 часот по македонско време.

Селтикс ја бркаат својата прва титула од 2008 година, а евентуалната нова титула би била нивна 18-та во историјата, што повторно би ги направило независни рекордери, со оглед на тоа што моментално се изедначени со Лос Анџелес Лејкерс со по 17 титули.

Од друга страна, Маверикс предводени од одличниот Словенец Лука Дончиќ ја ловат втората НБА титула во својата историја откако Дирк Новицки ги предводеше до првата во 2011 година.

реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе