ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Пепе Реина: Се преплашив кога поради COVID-19 не можев да дишам

Шпанскиот голман го сподели своето страшно искуство борејќи се со коронавирусот. Еден момент смртно се преплашил бидејќи цели 25 минути бил не можел да дише.

Пепе Реина е еден од играчите во Премиер лигата кои се заразени со коронавирусот. Сезонава е резервен голман на Астон Вила и има сано 6 настапи,

„Ја добивам битката со коронавирусот. Најтешкиот период беше кога не можев повеќе да дишам, тие 25 минути кога загубив кислород беа најтешките во мојот живот“, изјави Реина во интервју за италијанските медиуми.

„Кога ги почувствував првите симптоми од вирусот бев многу уморен. Треска, сува кашлица и главоболка која не престануваше - едноставно цело време имав чувство дека сум изморен“.

Реина бранеше за Шпанија на пријателскиот натпревар во Скопје во 2009 година. Тогаш Шпанија ја совладаа со Мкаедонија со 2:3 иако со двата гола на Горан Пандев водевме на полувреме со 2:0.

„Единствениот пат кога навистина се исплашив беше кога разбрав дена немам повеќе кислород: бескрајни минути на страв бидејќи одеднаш грлото ми се затвори. Поради тоа првите 6-8 дена ги поминав во четири ѕида“, вели тој.

Поради она што го пребродил, на 37-годишниот Реина сега не му е грижа кога повторно ќе се најде на зелениот терен. Сака само вирусот да биде победен.

„Фудбалот сега назадува. И навистина, не ми е гајле за тоа. Здравјето на секој е над сѐ. Ќе бидам фан на играњето кога сѐ ќе се врати во нормала, кога секој ќе биде безбеден“, заврши Шпанецот.

реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more

Фудбал

Роналдо: Ова е тој Јуве кој го сакаме

Read more

Реал се посрамоти во купот, испадна од третолигаш

Read more

Јувентус го освои Суперкупот, Елмас поразен

Read more

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Read more
 

Спорт

Металург ги продолжува настапите во Лига Европа со шест натпревари во февруари

Читај повеќе

Роналдо: Ова е тој Јуве кој го сакаме

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ стана најмлад играч кој постигнал 30 трипл-дабл

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал се посрамоти во купот, испадна од третолигаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Јувентус го освои Суперкупот, Елмас поразен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Читај повеќе

Познати термините за натпреварите на Вардар во СЕХА лигата во јануари и февруари

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Читај повеќе