Перес: Би ја напуштил Формула 1 доколку ме сметаат за втор возач

Ф1
МИА
/ 01.05.2022 / 11:45

Возачот на Ред Бул, Серхио Перес смета дека нема прв и втор возач во тимот, туку дека тој и Макс Верстапен имаат ист третман.

– Би ја напуштил Формула 1 доколку ме сметаат за втор возач на тимот. Тоа би било непочитување кон мојата кариера. Возам во Формула 1 затоа што знам дека можам да победам и да станам шампион. Не треба никому нешто да докажувам. Останувам фокусиран на освојување на шампионатот. Ако од мене беше побарано да му дозволам на Макс да победи во трка кога јас би можел да го освојам шампионатот, мислам дека ќе имавме проблеми. Но, сега сето ова е ирелевантно. Тимот отворено ни кажа дека сака двајцата возачи да бидат победници. Нема ништо подобро од тоа да се бориш за шампионската титула со Макс. Го имаме најдобриот тим и тоа ни помага да одиме напред, изјави Перес за FOX Sports Mexico.

На последната трка возена во Имола за Големата награда на Емилија-Ромања Перес се најде на второто место. Неговиот тимски колега Верстапен победи на трката.

Во поединечниот поредок во Формула 1, Перес е трет со 54 бодови, Верстапен е втор со 59 бодови.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Ф1

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Read more

Ред Бул го суспендираше тест-возачот поради расизам

Read more

Верстапен стартува од пол позицијата во Монтреал, Леклер од претпоследната

Read more

Леклер казнет со 10 позиции на канадското Гран при

Read more
 

Спорт

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Читај повеќе

Руни го напушти Дерби Каунти

Читај повеќе

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Читај повеќе

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Читај повеќе

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Читај повеќе

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Читај повеќе

Роналдо му постави ултиматум на Јунајтед

Читај повеќе

ФИФА промени две важни правила за бројот на играчи за Светското во Катар

Читај повеќе