РЕЧИСИ 30 ГОДИНИ ПОДОЦНА

„Перл џем“ објави нецензурирана верзија на контроверзниот спот за „Jeremy“

По речиси три децении од објавувањето на популарната песна „Jeremy“, американскиот гранџ бенд „Перл џем“ ја објави нецензурираната верзија на видеоспотот за оваа сѐ уште контроверзна песна.

Remote video URL

Видеоспотот за „Jeremy“ беше снимен на почетокот на 90-тите и тогаш музичката телевизија MTV го цензурираше и досега не била прикажана изворната верзија. Во спотот се прикажува насилен тинејџер кој се самоубива пред своите соученици.

Спотот освои четири награди на доделувањето на MTV Music Awards во 1993 година, но стекна репутација и статус на контроверзен бидејќи набрзо по објавувањето на видеозаписот во САД се случија неколку масовни пукања во училишта низ земјата.

Членовите на бендот објаснија дека нецензурираната верзија ја објавуват во рамки на светскиот ден за подигнување на свеста за насилството со огнено оружје.

Тагови
реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Музика

Руски рапер пронајден исечен на парчиња во замрзнувач

Read more

Дуа Липа најави нов сингл со Мадона и Миси Елиот

Read more

Среќен роденден, Џенифер Лопес

Read more

ABBA ќе издаде пет нови песни догодина

Read more

Сцена

  • play_arrow

„Mayhem“ го одложи настапот во Скопје за 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Ева Лонгорија има 45 години и изгледа неверојатно

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски рапер пронајден исечен на парчиња во замрзнувач

Читај повеќе

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Star Trek: Discovery“ продолжува наесен

Читај повеќе

Дуа Липа најави нов сингл со Мадона и Миси Елиот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлер за воениот филм „The Resistance Fighter“

Читај повеќе