Уште еден успех

Perseverance произведе кислород на Марс

Роверот на НАСА повторно се запиша во историјата. Роботското возило претвори јаглерод диоксид од атмосферата на Марс во кислород, што е прв таков случај на друга планета.

„Ова е пресуден прв чекор во претворање на јаглерод диоксид во кислород на Марс, рече вчера Џим Ројтер, еден од помошниците директори на НАСА.

Технолошката демонстрација се случи на 20 април, а НАСА се надева дека идните верзии на експерименталниот систем ќе му помогнат на човекот еден ден да користи трансформиран кислород од Марс.

Ова може да им помогне на астронаутите кои би оделе на мисија на Марс да избегнат носење поголеми количества кислород за потоа да се вратат на Земјата.

Експериментот е извршен со помош на специјалниот уред The Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment (MOXIE), што е, всушност, налик на кутија со големина на акумулатор, сместен на предната страна на роверот.

 Користи електрична енергија и хемиски процеси за да ги оддели молекулите на јаглерод диоксидот, правејќи кислород од една страна и јаглерод моноксид од друга страна.

Во првиот обид MOXIE произвел пет грама кислород, што е доволно астронаутот да дише 10 минути во нормални услови. 

Инженерите на НАСА ќе спроведат дополнителни тестови и ќе се обидат да го зголемат производството.

Remote video URL
Тагови
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Наука

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Read more

Конечно решена мистеријата за поларната светлина

Read more

Google мапираше дел од човечкиот мозок до најситни детали

Read more
 

Гик

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Читај повеќе

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Читај повеќе

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе