Песков откри како го чуваат Путин од корона вирусот

„Претседателот на Русија е безбеден од смртоносната зараза“, тврди Димитриј Песков, портпарол на Кремљ.

Песков вели дека се преземени сите мерки за заштита на Путин од смртоносниот вирус од кој досега починаа над 3.000 луѓе, а заболени се над 93.000 лица.

„Направено е сè што е неопходно за да се спречи вирусот Covid-19 да дојде во близина на претседателот. Говориме за вообичаени превентивни хигиенски мерки кои може да ги примени секој граѓанин на Руската Федерација“, изјави Песков.

Инаку, во Русија повеќе од еден месец никој не може да влезе во Кремљ без претходно да му биде измерена температурата. Во екот на заразата, кога вирусот рапидно се шири низ светот, во Русија се регистрирани само 6 случаи.

Еден од нив е сместен во Москва, станува збор за патник вратен од Италија. Властите во Москва велат дека заразениот покажува благи симптоми и неговата состојба е стабилна.

Преземени се и нови мерки, Русија забрани извоз на маски и медицински производи како антивирусни лекови. Забраната важи до 1 јуни. Од вчера е воведена и построга контрола на патниците во руското метро.

Откажани се и многу настани во училиштата. Владата исто така презеде мерки за спречување на странски државјани да ја посетуваат Русија од земјите во кои има најмногу инфицирани лица, пренесува Russia Today.

До 4 март, во светот има 39.312 активно потврдени случаи на заразени со вирусот. 51.058 луѓе закрепнале, додека 3.204 лица починале.

реклама

Над 150 позитивни случаи на COVID-19 во изминатото деноноќие

Read more

Скопјани масовно заминаа кон Маврово, Струга и Охрид за да го избегнат полицискиот час

Read more

Полициски протокол за влез и излез од државата за време на карантинот

Read more

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Read more

Свет

Италија ни по 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Read more

Со грабнувачот на малата Медeлин Мекен била и девојка од Косово

Read more

Куомо ги повикува демонстрантите да се тестираат на коронавирус

Read more

Од денеска се отвораат границите меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка

Read more

Вести

Задолжителен 14-дневен карантин во Бугарија за наши државјани при влез во таа земја

Читај повеќе

Над 150 позитивни случаи на COVID-19 во изминатото деноноќие

Читај повеќе

Италија ни по 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Читај повеќе

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Репризи од „Култура во време на корона“ за време на полицискиот час во Скопје

Читај повеќе

Со грабнувачот на малата Медeлин Мекен била и девојка од Косово

Читај повеќе

Куомо ги повикува демонстрантите да се тестираат на коронавирус

Читај повеќе

Регистрирани 591 прекршок за неносење заштитна маска

Читај повеќе

Од денеска се отвораат границите меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка

Читај повеќе