Песков призна: Направени се „грешки“ при мобилизацијата

Кајгана / МИА
/ 26.09.2022 / 14:19

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денес призна дека биле направени „грешки“ при мобилизацијата на стотици илјади резервисти за борба во Украина.

„Има случаи кога е прекршен декретот“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков во врска со декретот за делумна мобилизација што го објави рускиот претседател Владимир Путин на 21 септември, за зголемување на бројот на војници во војната во Украина.

Тој изрази надеж дека „грешките ќе бидат поправени“.

Властите соопштија дека мобилизацијата на 300.000 резервисти се однесува само на лица кои имаат воено искуство или потребни вештини, но евидентирани се и бројни случаи на мобилизација на стари, болни или неискусни лица, како и студенти.

Откако минатата недела беше најавена мобилизацијата, беа организирани демонстрации на кои беа уапсени неколку илјади луѓе.

Голем број Руси решија да ја напуштат земјата, со оглед на зголемениот прилив на границите со Грузија, Казахстан, Финска и Монголија.

Големиот прилив предизвика стравувања дека Русија ќе им забрани на мажите во борбена возраст да ја напуштат земјата.

Песков рече дека властите „не донеле одлука“ во оваа фаза да ги затворат границите за таа категорија граѓани.

Русија се подготвува да припои четири украински региони каде утре завршуваат референдумите за припојување кон Москва. Референдумите ги осудија Украина и Западот и најавија дека нема да ги признаат нивните резултати. 

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Свет

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Read more

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more
 

Вести

Одрони и помали свлечишта на патниот правец Скопје-Тетово-Гостивар

Читај повеќе
  • play_arrow

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Читај повеќе
  • play_arrow

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Читај повеќе

МВР со детали за смртта на пратеникот од СДСМ: Паднал од кровот на викендичката на Осогово

Читај повеќе
  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе
  • filter

Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Читај повеќе

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Читај повеќе