Песков: Русија ќе ја прекине офанзивата кога Украина ќе капитулира

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Русија ќе ја прекине офанзивата во Украина кога украинските власти и армијата ќе капитулираат.

-Украинската страна може да го прекине конфликтот за само еден ден. Треба да им нареди на националистичките единици да го положат оружјето, да им нареди на украинските војници да го положат оружјето и да ги спроведат сите услови дадени од Русија. Тогаш сè ќе биде готово за еден ден, изјави Песков.

Тој додаде дека Русија не поставила никаков фиксен рок или датум и дека се ориентира според изјавите на нејзиниот претседател.

Песков увери дека „специјалната воена операција“, како што Русите го нарекуваат нападот врз Украина, се одвива според планот.

Тој реагираше на изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски пред лидерите на Г7, кога ги повика да дадат сè од себе до пред крајот на годината да стават крај на конфликтот што ја распаѓа неговата земја.

реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Read more

Свет

Драматично предупредување од Европол: Европа е преплавена со дрога, можеме да ја загубиме оваа битка

Read more

Русите нудат парична награда за првиот уништен F-16

Read more

Трамп: Имав многу добар телефонски разговор со Зеленски

Read more

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Read more
 

Вести

Загина мотоциклист по судир со возило со холандски таблички во Скопје

Читај повеќе

Следната седмица ќе започне исплатата на повратот на ДДВ

Читај повеќе

На журка кај Бабуна уапсени деветмина, полицијата им нашла дрога

Читај повеќе
  • filter

ЛДП прашува дали Скопје има градоначалник и бара да се искоси тревата и да се средат парковите

Читај повеќе

Во ноќен клуб на патот Тетово-Скопје приведени 8 странски државјанки

Читај повеќе

Драматично предупредување од Европол: Европа е преплавена со дрога, можеме да ја загубиме оваа битка

Читај повеќе

Не полевајте бавчи и не полнете базени, апелира скопски Водовод по регистрирана енормна потрошувачка

Читај повеќе

Серија земјотреси на Крит утрово, најсилниот со магнитуда од 5,3 степени

Читај повеќе

Денес до 40 степени, попладне пороен дожд и грмежи во северните и источните делови

Читај повеќе