Песков: Веста дека Путин е болен е чиста лага

Кремљ објави дека рускиот претседател Владимир Путин е во добра здравствена состојба, отфрлајќи ги гласините дека не е добро.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави за новинарите дека во последните месеци на Запад имало шпекулации за здравјето на претседателот, но дека информациите дека тој е болен се „чиста лага“.

Путин се закашла за време на јавен настап во средата, кога новинската агенција Интерфакс ја цитираше неговата изјава дека благо настинал за време на посетата на Иран претходниот ден.

„Во Техеран вчера беше многу топло, плус 38 (Целзиусови степени), а климата беше многу силна таму. Затоа се извинувам“, рече Путин (69).

Меѓународното следење на неговото здравје е засилено во последните месеци. Така дојде до различни интерпретации на неговите фотографии на средбите со странски и руски претставници, на кои тие седат на спротивните краеви на долгите маси како мерка на претпазливост поради mCOVID-19.

Се коментираше и за неговото одење, бидејќи понекогаш изгледаше како да оди вкочането. Директорот на ЦИА Вилијам Барнс беше прашан за ова прашање за време на безбедносниот форум во САД во средата, каде што рече дека Путин изгледа „повеќе од здрав“.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Свет

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Синот на Пригожин се обидува да го преземе Вагнер

Read more

Новоизбраниот премиер Фицо: Словачка има поголеми проблеми од Украина

Read more

Моравјецки: Не заборавајте го ова, господине Зеленски

Read more
 

Вести

Топло со свежи утра до среда, од четврток дожд

Читај повеќе

Приведени шест албански државјани во Тетовско

Читај повеќе

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Читај повеќе

Муцунски: Со интонирање на македонската химна, секој понеделник ќе започнува наставата во училиштата во Аеродром

Читај повеќе

Половина сендвич за студентите, за министрите над 2.000 евра плата, реагира ДД

Читај повеќе

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Читај повеќе

Пронајдена граната од Првата светска војна на патот за битолското село Бистрица

Читај повеќе

Распишан конкурсот за поетската награда „Даница Ручигај“

Читај повеќе

Бензинот поевтинува, дизелот поскапува - нови цени на горивата

Читај повеќе