Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Потребно е само малку труд за да внесете свежина во љубовната врска.

Психологот Елена Кузмановиќ вели дека партнерот е еден вид огледало на самите нас. Како созреваме, така правиме и подобри избори. Доколку исчезне страста во врската, најпрвин треба да се соочите со тоа и да се запрашате што е проблемот и дали партнерот е вистинскиот за вас.

Проблемите влијаат на страста и на либидото, а овие совети ќе ви помогнат како да ја вратите страста во врската.

Допирајте се често 

Преку допирот вие всушност кажувате „те сакам“, но без зборови. Тука не зборуваме само за гушкање, туку и за случајни допири по рамото, ногата, грбот.

Научете да слушате 

Зборовите на партнерот треба да останат во вашата глава, а не да излезат низ другото уво. Вистински слушајте го својот партнер и не го прекинувајте. Треба да му покажете дека може да има доверба во вас и на кој начин ќе бидете поблиски.

Прифатете дека секоја врска има добри и лоши денови

Не очекувајте сè да биде мед и млеко. Лошите периоди ќе ја направи вашата врска посилна.

Разговарајте за иднината

Секојдневните разговори за ручек, шопинг, расправии за пари се здодевни. Разговарајте за вашите сонови, желби, планови. Ќе размените многу креативни идеи и ќе се забавувате.

Пробајте го неговото хоби

Доколку досега не сте гледале фудбал со вашиот партнер, еве еден интересен предлог за да уживате заедно. Заедничкото навивање води до телесен контакт. Вложете труд за да откриете што вашиот партнер сака и зошто.

реклама
Европска премиера: Новата Honda CR-V во Женева

Европска премиера: Новата Honda CR-V во Женева

Read more
kayla-itsines-bootcamps.jpg

Кајла Итсинес: Највлијателната личност на социјалните мрежи за која најверојатно не сте чуле

Read more
Здружение „Од нас за вас“: Непримањето на невакцинираните деца во градинките и училиштата е најбрутална дискриминација

Здружение „Од нас за вас“: Непримањето на невакцинираните деца во градинките и училиштата е најбрутална дискриминација

Read more

Комедијата „King Of Staten Island“ конечно доби трејлер

Read more

Љубов и секс

Четири лаги за жените во кои мажите веруваат

Read more

Колку време е потребно за да се преболи раскинувањето?

Read more

Кој е идеалниот број на сексуални партнери?

Read more

Што треба да правите веднаш после секс?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тренингот на Вил Смит стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Читај повеќе

Четири лаги за жените во кои мажите веруваат

Читај повеќе

Колку вода треба да пиете во текот на летото?

Читај повеќе

Колку време е потребно за да се преболи раскинувањето?

Читај повеќе

Бившата на Џеф Безос подари 2,7 милијарди долари во добротворни цели

Читај повеќе

Кој е идеалниот број на сексуални партнери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако се туширате со ладна вода секој ден, цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во авионот на Путин вреден 455 милиони евра

Читај повеќе