Пет намирници кои помагаат да ги сокриете подочниците

Има многу причини поради кои се појавуваат подочници: стрес, недостаток на сон, хормонски промени и друго, но не треба да купувате скапи креми за да ги сокриете.

Може да користите намирници кои ги имате во својата кујна.

Краставица

Краставицата е најдобар начин за да ги покриете подочниците. Исечете две кришки краставица и оставете ги во фрижидер 30 минути. Потоа, ставете ги на подочниците и почекајте 10 минути. Измијте ги очите со млака вода. Применувајте ја методата два пати дневно за да изгледате свежо.

Домати

Содржат ликопен, антиоксидант кој прави чуда за кожата. Може да измешате цеден домат со малку сок од лимон. Нанесете со туфер под очите. Измијте по 10 минути.

Компир

Компирот е извор на витамин Ц кој го враќа сјајот на кожата и ги отстранува подочниците. Направете сок од компири и нанесете го со туфер.

Портокал

Сокот од портокал е идеален за негата на очите бидејќи содржи витамини А и Ц.

Бадемово масло

Има висока концентрација на витамин Е. Нанесете мала количина и измасирајте ја на подочниците. Оставете да делува преку ноќ и измијте ги очите наутро.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Стил

paco rabanne PHANTOM - моќен машки парфем од нова галаксија

Read more

Модна недела во Милано - што може да научиме од уличниот стил?

Read more

Тажна исповед на Линда Евангелиста: Трајно сум деформирана

Read more

RESERVED - Европскиот бренд конечно во земјава

Read more
 

Магазин

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Читај повеќе

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Читај повеќе
  • filter

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Читај повеќе

Трикови за чистење со домашни намирници

Читај повеќе

Дали постои љубов на прв поглед?

Читај повеќе

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Читај повеќе

Шефе, како се вика петок на англиски?

Читај повеќе

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе