Пет планети ќе парадираат на небото неделава: Редок феномен ќе биде видлив од Земјата

Љубителите на астрономијата оваа недела ќе можат да видат редок феномен на небото во кој главната улога ќе ја имаат дури пет планети.

Имено, Меркур, Јупитер, Венера, Уран и Марс ќе бидат видливи од земјината перспектива како совршено порамнети во необичен распоред кој се случува само во многу ретки случаи.

„Овој пат можете да му се восхитувате на спектаклот на небото дури и со голо око благодарение на положбата на Сонцето, кое ќе ги осветли небесните тела, особено во вторник навечер“, велат научниците.

Италијанскиот астрофизичар Џанлука Маси им ја објасни на медиумите во оваа земја посебноста на овој феномен.

„Тоа ќе ни овозможи да им се восхитуваме на Јупитер, Венера и Марс, генерално јасно видливи планети, на кои им се придружува Уран. Сатурн и Нептун, единствените кои недостасуваат од 'небесната парада', можеби ќе бидат видливи тек в зори во вторник, но не во координиран распоред во споредба со другите“, вели тој.

Астрономот на НАСА, Бил Кук, објасни дека планетите во овој распоред најдобро ќе се видат во вторник, веднаш по зајдисонце.

„Порамнувањето на петте планети ќе биде видливо од каде било на Земјата, сѐ додека имате чисто небо и поглед на запад. Тоа е убавината на овие планетарни порамнувања. Не ни треба многу за тоа. Ако сакате за да ги гледате планетите, ќе имате ретка можност да го видите Уран кој вообичаено не е видлив. Забележете го неговиот зелен сјај веднаш над Венера“, рече астрономот.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Вести

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Read more

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе