Пет причини да заминете на одмор на планина

Размислувате каде да одите на одмор? Ви даваме пет причини зошто планините се идеален избор за еднодневно патување, продолжен викенд, па дури и за целосен одмор.

Луѓето отсекогаш ги привлекувало одење на планина. Има нешто толку привлечно во зеленилото што се протега со километри, свежиот воздух што го дишеме со полни бели дробови, релаксирачкиот шум на поток и прекрасното пеење на птиците. До неодамна, планините беа неправедно запоставени како идеална дестинација за летен одмор, но со појавата на коронавирусот, луѓето полека се враќаат кон нив.

Откако ќе се заљубите во шармот на природата, ќе сакате повторно да ѝ се вратите. Многу планинари го чувствуваат тој чудесен „повик на планината“ што ги мами што почесто да ги обуваат патиките за пешачење и да се впуштат во авантура за паметење. Ова е причината зошто повеќедневниот престој во планина е примамливо и возбудливо искуство што секој треба да го проба барем еднаш.

Изолација - од сè!

Човечките животи се преполни со деловни и приватни обврски. Ако на тоа го додадеме и фактот дека сме приврзани за модерната технологија, не е ни чудо што заборавивме да живееме „во моментот“.

Дали сакате да се изолирате од интернет, мобилни телефони, социјални медиуми, е-пошта, па дури и од корона-кризата неколку дена? Потоа ова лето, наместо перки, облечете патики за пешачење и започнете да ги освојувате врвовите.

Повторно запознајте се

Колку е послаб сигналот на паметниот телефон, толку подобро за вас. Имено, гледањето во шума е далеку подобро за човечката психа отколку да се гледа во телефон, исто како што размислувањето за нови животни предизвици и желби е подобро од секојдневно бомбардирање со различни нерелевантни информации. Пронајдете го вашиот мир, размислете што ви е навистина важно во животот и пополнете ги батериите.

Поттикнете ја креативноста

Бројни студии заклучија дека да се биде на отворено го зголемува обемот на внимание и способноста за решавање проблеми. Ве мачи животен проблем или сте соочени со деловна задача што не знаете како да ја решите? Ставете ја целата потребна опрема во ранец и појдете кон планините! Верувајте ни, прошетка на чист воздух ќе ја стимулира вашата креативност и ќе ви биде полесно да излезете со толку многу барани решенија и одговори.

Слабеење и дружење

По неколку дена поминување на ноќта во природа, ќе ја почувствувате слободата и радоста на движењето. Фитнес тренерите со задоволство им препорачуваат на своите клиенти пешачење, бидејќи еден час качување може да согори до 500 калории, а истовремено ви овозможува и вежбање на целото тело. Бидејќи пешачењето е социјална активност, одете на викенд-патување во природа со пријатели кои не сте ги виделе одамна. Ова ќе создаде нови спомени кои ќе ве потсетат на една прекрасна авантура на отворено.

Ќе ја засакате природата

На патот до дестинацијата ќе слушнете звуци што е невозможно да се слушнат во градот, ќе се восхитувате на чистотата на потокот, ќе уживате во мирисот на шумата и ќе му се восхитувате на прекрасниот пејзаж што само неколкумина имаат можност да го видат. Многу наскоро ќе се чувствувате близу до природата и ќе ја видите нејзината убавина, непредвидливост и моќ, но исто така и колку е важно да се зачува и заштити околината во која живееме.

Како да се подготвите за одмор во планина?

Добрата подготовка на злато вреди, без разлика дали одите на дводневен или повеќенеделен престој на планина.

Обувките за пешачење се најважниот дел од опремата за пешачење - квалитетни, силни, удобни и водоотпорни обувки ќе го претворат најтешкиот пат во задоволство, во спротивно очекувајте плускавци, болка и во најлош случај повреда.

Во ранецот за планинарење секогаш имајте простор за вода, храна, фенерче, вреќа за спиење и резервна облека прилагодена на времето.

Пред да заминете, препорачливо е да изберете планина што одговара на вашите физички можности, да ги проучите патеките и патеките до дестинацијата и да планирате одмор за тело и душа.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Живот

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Read more

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Read more

Сестрата на Роналдо претходно го исмејуваше коронавирусот, сега заврши во болница

Read more

Топлотен бран го нокаутира Балканот, доаѓа облак сахарска прашина

Read more
 

Магазин

  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најдобри во кревет?

Читај повеќе

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Читај повеќе

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Читај повеќе

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Читај повеќе
  • play_arrow

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Читај повеќе
  • filter

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Читај повеќе

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Читај повеќе