Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Сексот може да ви го подобри расположението, да го поттикне имунолошкиот систем, па дури и да ве разубави. Ова се само дел од причините зошто е добро почесто да имате секс.

Ве подмладува: Редовниот секс може да ве подмлади дури за седум години, и тоа и од внатре и од надвор. Како физичка активност е добар за одржување на тонусот на мускулите и раздвижување на метаболизмот, а како целокупно искуство го зголемува лачењето на естроген, што ги „пегла“ брчките. Секако, со насмевка на лицето изгледате помлади.

Јаки „пливачи“: Ја подобрува плодноста кај мажите. Тестовите покажале дека квалитетот на спермата опаѓа со апстиненција. Најнизок квалитет на спермата е забележан кај мажи кои немале секс десет дена.

Ве прави попривлечни: Колку поактивен сексуален живот имате, тоа ве прави попривлечни. Со сексот се ослободуваат феромони што ги привлекуваат другите. Да потсетиме, веќе сте попривлечни со тоа што изгледате подобро и подмладено.

Помага при менструални болки: Сексот е природен лек против болка бидејќи помага да се опуштат мускулите и за време на секс се ослободува ендорфин, „хормонот на среќата“.

Го зајакнува имунитетот: Сексот му помага на вашиот имунолошки систем подобро да е бори против настинки и инфекции. Ако имате секс еднаш или два пати неделно, се зголемува лачењето на имуноглобулин во телото.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Љубов и секс

Секс на плажа: Што треба да знаете за да одбегнете катастрофа?

Read more

Научниците открија колку всушност трае добриот секс

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more
 

Магазин

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Читај повеќе

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Читај повеќе

Како без правосмукалка да исчистите скршено стакло?

Читај повеќе

Моден викенд Скопје со млади сили одбележа 25 сезони

Читај повеќе

Препораки како да се заштитите од високите температури

Читај повеќе

За блескави подови, во водата за чистење додајте кујнска сол

Читај повеќе

Како сами да го исчистите домашниот клима уред?

Читај повеќе

Храна што помага да го подобрите помнењето

Читај повеќе

Секс на плажа: Што треба да знаете за да одбегнете катастрофа?

Читај повеќе