Пет работи кои не сте ги знаеле за Леонардо да Винчи

Секој пат кога помислуваме дека конечно се решени сите мистерии кога е во прашање најинтригантниот ренесансен уметник, на површина излегува некоја нова тајна.

Да Винчи зад себе има оставено повеќе од 6 илјади страници кои би можеле да се состават и во форма на дневник. Правел списоци на неопходните намирници, цртал скици, оставал записи кои сведочат за неговото ментално здравје... Ова се некои интересни факти за неговиот живот кој веројатно не сте ги знаеле.

Бил вонбрачно дете

Да Винчи е роден 1452 година во регионот Винчи во денешна Тоскана. Според голем дел од податоците, неговиот татко бил нотарот и земјопоседник Сер Пјеро д'Антонио да Винчи, додека неговата мајка Катерина била селанка, можеби дури и робинка на имотот на татко му. Родителите на Да Винчи никогаш не се венчале, а Леонардо до својата петта година живеел со мајка му, додека потоа почнал да живее со татко му и неговата сопруга. Според записите на Леонардо, одржувал површен контакт со мајка му, додека очигледно многи повеќе бил приврзан кон татко му, за чија смрт долго и длабоко тагувал.

Бил необразован

Како и големиот дел ренесансни уметници, Да Винчи не одел редовно на училиште, но се школувал дома низ часови за јазик и математика. Во детството голем дел од времето го минувал надвор, воодушевувајќи ѝ се на природата. Многу се интересирал за својствата на водата и за птиците грабливки. Леонадрдо запишал дека неговото прво сеќавање е всушност сон во кој птица грабливка слетува на неговата глава и опашката му ја ставила в уста.

Подоцна, Леонардо заминал во Фиренца каде бил чирак кај Андреа дел Верокио, познат фирентински сликар. Се претпоставува дека Да Винчи тогаш ја насликал „Крштевањето на Исус“, но дека е потпишан неговиот учител.

Многу негови дела се недовршени

Да Винчи бил и тоа како бавен сликар и токму поради тоа многу од неговите дела останале недовршени, вклучувајќи слики и изуми. Исто така, и неговите белешки и записи се објавени постхумно.

Бил уапсен

Кога имал 24 години, Леонардо со уште неколку момци бил уапсен поради обвинување за содомија. Сепак, обвиненијата биле отфрлени благодарение на сведок кој се појавил, додека Да Винчи зашишал дека смета дека обвиненијата се непримерни за човек кој својот живот го држи далеку од очите на јавноста. Кратко по овој настан, заминал во Милано.

Имал воена поврзаност

Во Милано завртел нов лист, а неговиот план бил да се поврзе со Лудовико Сфорза, војводата од Милано. Требал да направи бронзена статуа на воен коњ, меѓутоа Да Винчи планирал покрај статуата да направи и неколку воени направи. Меѓутоа, поектот бил напуштен кога Франција ја нападнала Италија во 15 век.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вежбање со танц со Памела

Read more

Чек дис аут

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Read more

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Read more

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Read more

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Read more
 

Магазин

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе