Пет работи за кои треба да разговарате со партнерот пред да имате бебе

Пред да создадете семејство со својот партнер, многу е важно да се договорите за клучни работи поврзани со одгледување на вашето дете. Во спротивно, во првите месеци ќе се занимавате со прашања за кои веќе сте требале да имате одговор, наместо да се посветите на вашето бебе и да се навикнете на него.

За да го избегнете ова сценарио, треба да разговарате со вашиот партнер за овие важни работи.

Поделба на обврските

Мајката може да роди и да дои. Сепак, има многу други работи за кои треба да ви помогне вашиот партнер како што се хранење од шише, пресоблекување на бебето и менување пелени, правење ручек, пеглање итн. Договорете се на време како ќе ги поделите обврските за да бидете организирани кога ќе пристигне бебето.

Финансиски одлуки

Најмногу партнери се расправаат за пари. Од таа причина важно е да разговарате со партнерот за финансиите пред да пристигне бебето. Се препорачува да ги купите основните работи пред раѓањето. Направете буџет и одвојте го од другите финансии.

Чување на бебето

Поради доењето, мајката отсуствува од работа, а таткото работи. Однапред треба да испланирате кои роднини ќе ви помагаат да го чувате детето откако ќе порасне, а вие ќе се вратите на работа.

Начин на воспитување на детето

Мали се шансите дека имате ист карактер со партнерот. Тој е можеби повеќе опуштен, додека вие сте паничар или обратно. Затоа е важно да ги усогласите вашите мислења во врска со воспитување на детето.

Религија

Ако сте од различна религија, треба да се договорите како ќе го воспитате детето.

реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Живот

Прекраснa и непредвидливa: Откријте сѐ за жената Водолија

Read more

Трикови за чистење различни типови кади без абразивни хемикалии

Read more

Скопски моден фестивал: Премиера на првата сезона во март

Read more

Се пренесуваат со генерации: Суеверија кои треба што побрзо да се отфрлат

Read more
 

Магазин

Прекраснa и непредвидливa: Откријте сѐ за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во Сахара падна снег и ги забели песочните дини

Читај повеќе

Трикови за чистење различни типови кади без абразивни хемикалии

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил удри во американска новинарка среде јавување во живо

Читај повеќе

Болки по породувањето: Што ги предизвикува и како да ги ублажите?

Читај повеќе

Зошто остануваме во токсични врски: Ракот е лојален, Јарецот не губи надеж

Читај повеќе

Тестирајте се: Дали сте навистина фит?

Читај повеќе

5 начини како да ја расположите жената за секс 

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Скопски моден фестивал: Премиера на првата сезона во март

Читај повеќе