Петте најлоши пози во сексот

Некои пози во текот на интимниот однос не се секогаш најдобриот избор за жените бидејќи или е намалена можноста за доживување оргазам или постои чувство на неудобност.

Обидете се тие пози малку да ги измените или да ги замените со некоја друга.

1. Доги стајл

При оваа поза жената доживува длабока пенетрација која може да биде многу болна. Покрај тоа, може да се појави и недостаток на влажност со што се надразнува болката. Оваа поза не овозможува контакт со очите, па жените не сакаат често да ја практикуваат.

Ако веќе сакате да ја практикувате партнерот нека користи плитки и кратки потези со пенисот, не длабоки и брзи. Не заборавајте ја стимулацијата на клиторисот, која е секогаш добредојдена.

2. Каубојка

Жените често се чувствуваат изложено со оваа поза, па се загрижени како изгледаат со што потешко се опуштаат во сексуалниот однос. Едноставно, некои жени се чувствуваат непријатно.

Ако навистина не ви одговара оваа поза и не се чувствувате привлечно, обидете се со нешто друго.

3. Обратна каубојка

Не секоја жена доживува оргазам при оваа поза. Иако е интересна и авантуристичка, не секогаш е пријатна, а за партнерот може да биде и опасна.

Наместо тоа, обидете се со доги стајл позата, која секогаш може да биде и со плитка пенетрација.

4. Мисионерска

Во оваа поза мажот не може да ве задоволи до крај. Нему во целост му одговара позата бидејќи може да го контролира ритамот, но вие потешко ќе уживате.

Обидете се да ги кренете колената и да ги приближите до рамената така што партнерот полесно ќе пенетрира, а вие истовремено подобро ќе го чувствувате.

5. Поза 69

Многу работи зависат за доживување оргазам при оваа поза. Оргазмот зависи и од вашата психичка опуштеност, па тешко е целосно да се предадете, ако мора да размислувате за тоа како да го задоволите партнерот.

Обидете се да се менувате со задоволувањето и набљудувајте го партнерот додека се труди да ве доведе до оргазам.

Тагови
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Љубов и секс

Најдобри години за брак: Лавовите не се даваат до 38, Ракот рано скока во тавче

Read more

Најчестите женски сексуални фантазии

Read more

Зошто на пролет одеднаш почнувате да зрачите со сексапил?

Read more

Најдобрите секс пози за парови со силно либидо

Read more
 

Магазин

Јогуртот и кефирот прават чуда за имунитетот

Читај повеќе

Три работи во домот коишто треба почесто да ги чистите

Читај повеќе

Најдобри години за брак: Лавовите не се даваат до 38, Ракот рано скока во тавче

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги избелите забите на природен начин?

Читај повеќе

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Читај повеќе

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Читај повеќе

Идеја за денешниот ручек: Полнети пилешки гради

Читај повеќе
  • play_arrow

Корисни трикови како да се ослободите од мачнина

Читај повеќе