Peugeot од 2030 година во Европа ќе продава само електрични автомобили

Peugeot од наредната деценија на европските пазари нема да нуди автомобили кои ги движат мотори со внатрешно согорување.

Според последните планови, од француската автомобилска компанија објавија дека од 2030 година ќе нудат само електрични автомобили.

Според изјавата на извршната директорка Линда Џексон, Peugeot и во наредната деценија ќе продолжи да произведува автомобили кои ги движат мотори со внатрешно согорување, но ќе ги испорачува на пазарите надвор од Европа.

Peugeot на купувачите во Европа веќе нуди електрични верзии на моделите 208 и 2008, а понудата од 2023 година ќе биде проширена со електричниот модел 308 од актуелната генерација.

Peugeot не е првата автомобилска компанија која најави дека ќе продава само електрични модели бидејќи слични планови веќе објавија DS Automobiles, Alfa Romeo и Оpel.

Тагови
реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Авто новости

Најчести грешки што ги прават купувачите на половни автомобили

Read more

Првпат во историјата се продадени повеќе електрични отколку дизел автомобили

Read more

За секунда уништи автомобил од 2,5 милиони евра

Read more

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Read more
 

Автомобили

Најчести грешки што ги прават купувачите на половни автомобили

Читај повеќе

Првпат во историјата се продадени повеќе електрични отколку дизел автомобили

Читај повеќе

За секунда уништи автомобил од 2,5 милиони евра

Читај повеќе

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Читај повеќе
  • play_arrow

Aston Martin го најави „најмоќниот луксузен SUV во светот“

Читај повеќе

Како Италијанците го спасија Volkswagen пред 60 години?

Читај повеќе

Велосипеди пред автомобили? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак

Читај повеќе
  • play_arrow

Off-road дуел на теренци: Niva vs Jimny vs Duster

Читај повеќе

Дали би купиле „виетнамско BMW“ со 10 години гаранција?

Читај повеќе